W czerwcu w parafiach archidiecezji katowickiej odbyły się wybory członków Parafialnych Rad Duszpasterskich. Dzisiaj przewodniczący, ich zastępcy oraz sekretarze spotkali się na dniu jedności. Eucharystii przewodniczył abp Wiktor Skworc.
- Spotykamy się w tym gronie po raz pierwszy, by wspólnie zawierzać waszą posługę w radach parafialnych - powiedział abp Wiktor Skworc.
- Wszyscy kochamy Kościół. Codzienne zadania i obowiązki łączymy z zaangażowaniem w nasze wspólnoty parafialne, nieraz z wielkim poświęceniem i oddaniem. Każda miłość potrzebuje jednak powrotu do jej źródła. Źródłem jest Chrystus, który teraz wychodzi nam na spotkanie. Powierzmy mu nas samych i nasze wspólnoty - powiedział ks. Roman Chromy, dyrektor wydziału duszpasterstwa katowickiej kurii do uczestników liturgii.
Metropolita górnośląski, zwracając się do członków rad parafialnych, pogratulował im wyboru i nominacji „za którymi kryje się zaufanie i błogosławione owoce wcześniejszej pracy dla parafii”. - To dzięki ofiarnej obecności we wspólnotach parafialnych, wynikającej ze świadomości odpowiedzialności za Kościół i losy Ewangelii, zostaliście zauważeni, poznani i wybrani - powiedział.
Hierarcha przypomniał zebranym, że ich głównym celem jest „praca na chwałę Bożą i dla dobra Kościoła”. Wskazał, że dla realizacji tego celu ważnym jest słuchanie głosu sumienia, „w którym rozbrzmiewa głos Boga pomagający człowiekowi wybierać między dobrem a złem”.
Abp Skworc zaapelował też do członków Parafialnych Rad Duszpasterskich o odwagę. - Potrzeba odważnych, którzy dają pierwszeństwo słowu Bożemu, którzy upominają się o sprawiedliwość i prawdę - mówił. Dodał także, że poprzez posługę w PRD każdy staje się apostołem, „którego świadectwo życia nie pozostaje bez wpływu na postawę pozostałych członków wspólnot parafialnej”.
Zwracając się do obecnych w kościele kapłanów, metropolita górnośląski powiedział, że są „postawieni na straży winnic”. - Na tej strażnicy nie jesteśmy sami. Jak widać w tej katedrze, mamy wielu sprzymierzeńców - dodał.
Zachęcając do współpracy, abp Skworc mówił, że „istnieje szeroka możliwość inicjatyw, które przy dobrej woli można podjąć, zarówno tych inspirowanych uchwałami II Synodu, jak i programem duszpasterskim Kościoła w Polsce”. - Pośród przybywających wyzwań, najbardziej podstawową sprawą pozostaje budowanie wspólnoty parafialnej w oparciu o udział w Eucharystii - mówił.
Hierarcha wyliczając zadania, jakie stoją przed Parafialnymi Radami Duszpasterskimi zaapelował, by starały się wraz z posługującymi księżmi czynić parafię wspólnotą wspólnot.
- Pozostajemy wspólnotą uczniów Chrystusa, która przemierza drogę ku naszej wspólnej ojczyźnie w niebie. Na tej drodze jesteśmy sobie nawzajem potrzebni - duchowni i świeccy. Pracując wspólnie, współdziałając we wszystkim - jak przystało na chrześcijan - możemy skutecznie zmieniać oblicze tego świata. Jedność jest potężną siłą, o którą rozbijają się nie tylko wrogie systemy i ideologie, ale przede wszystkim siły zła. Źródłem naszej jedności jest sam Jezus Chrystus - mówił abp Skworc.
Kadencja Parafialnych Rad Duszpasterskich trwa pięć lat. W ich skład wchodzą z urzędu ks. proboszcz parafii wraz z wikariuszami. Pozostali członkowie są wybierani spośród zaangażowanych parafian oraz z mianowania. Ich zadaniem jest pomaganie w działalności duszpasterskiej danej wspólnoty parafialnej.