Mieszkańcy kilkunastu bielskich parafii częstowali się dziś po Mszach św. kromkami chleba, podarowanymi przez piekarzy z miasta i okolic - darczyńców Banku Chleba. Tym samym rozpoczęły się Dni Kromki Chleba Caritas.
- Dzisiejsza niedziela rozpoczyna Dni Kromki Chleba Caritas. Wpisuje się ten tydzień w Rok Świętego Brata Alberta, którego dewizą były słowa, by być dobrym jak chleb, którym można się podzielić, aby go nikomu nie zabrakło - przypomniał ks. prałat Krzysztof Ryszka, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej, podczas Mszy św., która zainaugurowała ogólnopolską akcję w diecezji bielsko-żywieckiej. Eucharystii przewodniczył ks. Zygmunt Siemianowski, diecezjalny duszpasterz Izby Rzemieślniczej, a przy ołtarzu stanął także ks. Robert Kasprowski, dyrektor diecezjalnej Caritas.
W czasie liturgii zgromadzeni modlili się w intencji piekarzy - żyjących i zmarłych darczyńców Banku Chleba w Bielsku-Białej - zwłaszcza zmarłego w tym roku śp. Bogdana Mitryka, właściciela piekarni w Straconce.
- Chcemy dzisiaj w sposób szczególny podziękować tym, którzy każdego dnia dzielą się tym najpotrzebniejszym darem - mówił na początku Eucharystii ks. Robert Kasprowski. - A są to; piekarnie: "Czernichów", "Roll", "Wilamowice", "Prodet", "Piecuch", "U Adama" i piekarnia państwa Wykrętów. Prosimy o Boże błogosławieństwo dla nich, o siły, potrzebne łaski. Dziękujemy także panu prezydentowi Bielska-Białej i urzędowi miasta, wspierających Bank Chleba, jak również Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej za współpracę.
Od lewej przy ołtarzu księża: Krzysztof Ryszka, Zygmunt Siemanowski i Robert Kasprowski
Urszula Rogólska /Foto Gość
Ks. K. Ryszka zwrócił uwagę, iż dzięki piekarzom, którzy zdecydowali się oddawać pieczywo, potrzebującym, mogą je rozdawać zarówno Bank Chleba jak i kuchnia Towarzystwa św. Brata Alberta w Bielsku-Białej. Przypomniał także biblijne wydarzenia związane z wartością chleba w życiu człowieka - rozmnożenie bochenków przez Jezusa czy też dar manny dla Izraelitów na pustyni. Nawiązując do obchodzonego Tygodnia Wychowania zaznaczył, iż to w rodzinie, młody człowiek uczy się szacunku do chleba, znaczenia krzyżem krojonego bochenka, poszanowania trudu pracy piekarza. Podkreślił także, by roztropnie pomagać - także dzieląc się chlebem.
Nie zabrakło wątku osobistego księdza prałata, związanego z tematem: - Mój dziadek był młynarzem, miał wodny młyn, który mełł mąkę dla okolicznej ludności. Babcia natomiast słynęła z wypieku wspaniałego chleba, który nabywali od niej nawet fabrykanci z Bielska. Dlaczego tak dobry jest chleb od mamy czy babci albo obiad domowy? Bo mama, która go przygotowuje, wkłada w tę pracę serce. Właśnie to serce sprawia, że smak jest niepowtarzalny i nie mogą się z nim równać smaki najlepszych restauracji.
Duszpasterz zwrócił się z apelem do piekarzy, by z ich rąk wychodził jedynie chleb bez ulepszaczy, tradycyjny - pieczony z sercem i dodał: - Niech te Dni Kromki Chleba pobudzą nas do roztropnego dzielenia się chlebem i do poszanowania chleba; do dzielenia się sercem, rozmowy z osobą samotną, która bardziej niż chleba, potrzebuje porozmawiać bez pośpiechu. Niech nasza pomoc przy tym będzie dyskretna, nie upokarzająca - podkreślił ks Ryszka, jednocześnie dziękując wszystkim wolontariuszom parafialnych zespołów charytatywnych, zaangażowanych w rozdzielanie żywności dla potrzebujących.
Duszpasterze z piekarzami - darczyńcami Banku Chleba w Bielsku-Białej
Urszula Rogólska /Foto Gość
Po Mszy św. panie z parafialnego zespołu charytatywnego: Jadwiga Blachura i Grażyna Biarda, częstowały wszystkich kromkami chleba, podarowanymi przez darczyńców Banku Chleba. Kromki trafiły dziś także do kilkunastu innych parafii w Bielsku-Białej.
Ze zgromadzonymi modliły się również siostry dominikanki z Krakowa, prosząc o materialne wsparcie dla ich klasztoru.
Dni Kromki Chleba Caritas potrwają od 17 do 24 września. Jak tłumaczy ks. Robert Kasprowski, to wieloletnia, ogólnopolska akcja Caritas Polska, której celem jest pogłębianie wrażliwości na potrzeby ludzi ubogich, przypominanie o wartości chleba oraz docenienie osób i firm, które wspierają potrzebujących.
W ramach akcji, we wtorek 19 września odbędzie się zbiórka produktów spożywczych w sklepach Biedronka: "Kromka Chleba dla Sąsiada".
Urszula Rogólska /Foto Gość
- Festyn będzie miał wymiar edukacyjno-społeczny. Poprzez prezentacje piekarni, pokazy zwyczajów i tradycji związanych z pieczeniem chleba oraz stoiska tematyczne, chcemy zwrócić uwagę uczestników na wartość chleba i poszanowanie żywności - tłumaczy ks. R. Kasprowski. - Swoje stoiska zaprezentują bielscy piekarze wspierający Bank Chleba, wystąpi zespół "Włóczykije" z Fundacji Wspierania Talentów Dzieci, Młodzieży i Dorosłych "Włóczykije". Dzieci, młodzież i całe rodziny zaprosimy do wspólnej zabawy i konkursów z nagrodami. Będzie można zasięgnąć porady dietetyka, zmierzyć sobie ciśnienie krwi, przypomnieć zasady udzielania pierwszej pomocy. Po meczu, o godz. 18.00 wystąpi zespół regionalny "Magurzanie" z Łodygowic, z nagradzanym na wielu festiwalach zespołów folklorystycznych programem: "Hołdymas po młócce" - zabawa w stodole o pomyślnie zakończonych żniwach.