Pożegnaliśmy dziewczynę od "Parasola"
"Kama" wśród żołnierzy "Parasola" po wyjściu z kanału na ul. Wareckiej, 1.09.1944 r. Fot. Joachim Joachimczyk. Ze zbiorów Fototeki MPW Fot. Joachim Joachimczyk. Ze zbiorów Fototeki MPW

Pożegnaliśmy dziewczynę od "Parasola"

Brak komentarzy: 0

Tomasz Gołąb

GOSC.PL

publikacja 15.02.2016 22:26

Swoje 18. urodziny obchodziła w Powstaniu Warszawskim. Zmarła pięć dni po 71. rocznicy wykonania wyroku na znienawidzonym przez mieszkańców Warszawy Franzu Kutscherze, szefie SS i policji na okręg warszawski. Maria Stypułkowska-Chojecka spocznie na Cmentarzu Powązki Wojskowe.

Wiadomość o kapitulacji Warszawy była dla niej straszna.

- Ile osób zginęło, ile osób zostało okaleczonych, już nie mówiąc o ludziach, o sprzętach i o tym, co stanowiło wartość narodu, o kulturze i świadectwach naszej kultury… Wtedy ktoś przyniósł płytę. W tym pomieszczeniu był patefon. Nastawiliśmy patefon i wszyscy, płacząc, zaczęli tańczyć tango. Nie skończyliśmy… Usiedliśmy na krzesełkach i nikt się już nie wstydził… rzewnymi łzami płakaliśmy… - wspominała.

Wyszła z Warszawy 5 lub 6 października 1944 r. w kolumnie ludności cywilnej. Razem z rodzicami powróciła do Warszawy w lutym 1945 r. Związała się z Jerzym Chojeckim, kolegą z "Parasola", ps. "Spokojny". W 1949 r. urodziła syna Mirosława, a w 1954 r. Sławomira.

Ukończyła studia na Wydziale Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego, aktywnie uczestnicząc w życiu Środowiska Żołnierzy Batalionu "Parasol", i innych organizacji powstańców. Była założycielką Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej dla weteranów wojennych, w której pracowała społecznie do 1999 r., a także członkiem Komitetu Budowy Muzeum Powstania Warszawskiego.

Awansowana do stopnia majora w stanie spoczynku, za odwagę i wierną żołnierską służbę, Maria Stypułkowska-Chojecka otrzymała dwukrotnie Krzyż Walecznych, Krzyż Partyzancki, Warszawski Krzyż Powstańczy i Krzyż Armii Krajowej.

Maria Stypułkowska-Chojecka "Kama" była honorową obywatelką Warszawy. Z jej wywiadem udzielonym Archiwum Historii Mówionej 1 marca 2005 r. można zapoznać się tutaj.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się we wtorek 16 lutego Mszą św. w katedrze polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej. Złożenie trumny do grobu na nastąpić o godz. 13.

Mjr Maria Stypułkowska-Chojecka "Kama" spocznie na Powązkach Wojskowych.

czytaj więcej:

Pierwsza strona Poprzednia strona strona 3 z 3 Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.