Najlepsi uczestnicy mają szansę na zdobycie indeksów uprawniających do podjęcia studiów w wielu renomowanych uczelniach wyższych, bez egzaminów wstępnych, na kilkunastu kierunkach, takich jak teologia i filozofia, ale również politologia, dziennikarstwo, socjologia czy italianistyka.
Uczniów szkół ponadgimnazjalnych zapraszamy do udziału w jubileuszowej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, który od 20 lat organizuje Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana". Eliminacje przebiegają w trzech etapach - szkolnym, diecezjalnym i ogólnopolskim. Za przeprowadzenie pierwszego z nich, który w tym roku odbędzie się 15 marca, odpowiadają katecheci każdej ze zgłoszonych szkół. Corocznie w biblijnych zmaganiach uczestniczy ok. 30 tys. osób z ponad 1500 placówek w całej Polsce. Patronat honorowy nad konkursem w naszej diecezji objął bp Adam Odzimek. Koordynatorem w diecezji z ramienia "Civitas Christiana" jest Joanna Marchel.
W tym roku organizatorzy zapraszają do rozważania Księgi Pieśń nad Pieśniami, Ewangelii wg św. Mateusza oraz Listu do Efezjan. W ten sposób konkurs biblijny wpisuje się treścią w ogłoszony przez ojca świętego Franciszka Rok Miłosierdzia. - To szczególny czas, w którym pragniemy odkrywać na kartach Pisma Świętego miłosierne oblicze Ojca - mówią.
Zgłoszenia szkół przyjmowane są do 29 lutego. Mogą dokonać ich katecheci za pośrednictwem strony konkursu: www.okwb.pl w zakładce "zgłoszenie". Tekstem źródłowym jest Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu - najnowszy przekład z języków oryginalnych (Edycja Świętego Pawła 2011). Dzięki uprzejmości wydawcy, dla uczestników nieposiadających tego wydania katecheci będą mogli pobrać bezpłatny PDF na etapie rejestracji szkoły w konkursie.
Na podstawie pierwszych eliminacji wyłania się troje przedstawicieli każdej ze szkół, którzy awansują do następnego etapu, na szczeblu każdej diecezji, by następnie reprezentować lokalne Kościoły w dwudniowym finale ogólnopolskim. Nad przygotowaniem konkursowych zagadnień, które w każdej edycji nawiązują do realizowanego w Kościele programu duszpasterskiego, czuwa grono biblistów związanych z wyższymi uczelniami katolickimi. Najlepsi uczestnicy mają szansę na zdobycie indeksów uprawniających do podjęcia studiów w wielu renomowanych uczelniach wyższych, bez egzaminów wstępnych, na kilkunastu kierunkach, takich jak teologia i filozofia, ale również politologia, dziennikarstwo, socjologia czy italianistyka. Laureaci wraz katechetami udają się także z pielgrzymkami do Ziemi Świętej, Rzymu i Wilna. Cieszy szerokie grono ordynariuszy polskich diecezji, na czele z prymasem Polski i przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, którzy błogosławią tej inicjatywie.