Uważają, że taniec i Ewangelia to duet, który ma niezwykle silny potencjał. To już ich siódme tournée po Polsce. Spektakle Ballet Magnificat! zobaczyło już 12 milionów widzów na całym świecie. Już 22 maja zatańczą w Katowicach!
Od ilości państw, które odwiedza co roku amerykańska grupa baletowa, może zakręcić się w głowie: Stany Zjednoczone, Belize, Honduras, Kostaryka, Filipiny, Chiny, Izrael, Korea… A to tylko krótki fragment listy. Co roku wystawiają ponad 200 spektakli, które charakteryzują nie tylko poruszająca muzyka i profesjonalna choreografia, ale i czytelne chrześcijańskie przesłanie. W Europie występowali m.in. w Mediolanie, Paryżu, Berlinie, Pradze, Zagrzebiu, Kijowie, St. Petersburgu i w Moskwie.
Ballet Magnificat! powstał w 1986 r. w amerykańskim miasteczku Jackson w Missisipi z inicjatywy Kathy Thibodeaux, zawodowej tancerki baletowej. Amerykanka, mająca na koncie między innymi srebrny medal w prestiżowych Amerykańskich Międzynarodowych Zawodach Baletowych, szukała sposobu, aby poprzez spektakle teatralno-muzyczne docierać do ludzi z przesłaniem Ewangelii. W 1989 r. założyła Ballet Magnificat! oraz Akademię Sztuki Ballet Magnficat, gdzie obecnie trenuje około 300 młodych tancerzy. Szkoła organizuje też międzynarodowe warsztaty taneczne dla dzieci oraz szkoli nauczycieli tańca. Kładzie nacisk nie tylko na warsztat i kondycję przyszłych tancerzy, ale troszczy się również o ich rozwój duchowy. Oprócz zajęć z tańca jest czas na modlitwę, osobiste spotkanie z Bogiem i z Jego słowem.
– W tancerzach Ballet Magnificat! widać Bożą obecność – mówi Radosław Siewniak ze Stowarzyszenia „Do Źródła”, które po raz czwarty organizuje spektakle Ballet Magnificat! w Polsce. – Dla nich to nie jest tylko spektakl i rola do odegrania, ale spotkanie z Bogiem. W czasie przedstawień wielu tancerzy po zejściu za kulisy modli się za występujących na scenie i za publiczność na widowni. Po przedstawieniach głoszona jest Ewangelia. Można podejść wtedy do tancerzy, porozmawiać z nimi i razem pomodlić się.
Na scenie łączą balet tradycyjny z nowoczesnym. To energetyczna mieszanka wielu odmian tańca: od klasycznego przez jive, aż po motywy celtyckie i żydowskie. Wszystko połączone z ewangelicznym, głębokim i poruszającym przesłaniem spektakli. W repertuarze Ballet Magnificat! znajdują się m.in. interpretacje przypowieści o synu marnotrawnym, powieści „Hiding Place” (Bezpieczna kryjówka), opowiadającej historię rodziny holenderskich chrześcijan ukrywających Żydów podczas II wojny światowej, oraz spektakl oparty na historii wyjścia Izraela z Egiptu – „Wybaw nas!”. Najnowsze przedstawienie to spektakl „Face to face” (Twarzą w twarz).
– Wielu ludzi wychodzi ze spektakli poruszonych przesłaniem Bożego miłosierdzia – mówi Radosław Siewniak. – Pamiętam, jak pewien mężczyzna powiedział mi po spektaklu: „Nie jestem osobą wierzącą, ale to było niezwykle piękne”. Inny stwierdził, że pierwszy raz zetknął się z takim wymiarem miłosierdzia. Tancerze Ballet Magnificat! emanują radością, pasją i miłością. Ukazują serce Boga. To udziela się widzom.
Spektakle Ballet Magnificat! można oglądać w Polsce do 25 maja. Więcej informacji na stronie Stowarzyszenia „Do Źródła”: www.dozrodla.org.
W piątek 22 maja o 19.00 Ballet Magnificat zatańczy w Katowicach w Centrum Kultury Katowice im. K. Bochenek. (Plac Sejmu Śląskiego 2). Swoim występem pomoże w budowie Centrum Św. Józefa organizowanej przez Stowarzyszenie Po MOC (Association Po MOC). Prezesem Stowarzyszenia jest Siostra Anna Bałchan z Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej w Katowicach.