10 maja z Wawelu na Skałkę przeszła coroczna procesja ku czci św. Stanisława BM, patrona Polski i Krakowa. Wzięło w niej udział kilka tysięcy osób.
Wśród spraw, które destrukcyjnie działają na sytuację w Polsce wymienił również zapaść służby zdrowia, likwidację stoczni, kopalń, przemysłu, bezradność wobec braku kultury społecznej i korupcji oraz samobójczą dla ojczyzny emigrację ludzi młodych i wykształconych, którą wielu uważa za rzecz naturalną.
- Zawsze więc potrzebne są głosy odważne, wzywające do naprawy państwa, bo nikt nas w tym nie wyręczy, żadna ideologia. Przed wieloma z tych spraw przestrzegał przed laty marszałek Józef Piłsudski. Może i dziś on, oraz spoczywający tuż obok niego na Wawelu prezydent Lech Kaczyński, wiele mieliby do powiedzenia o nadużyciach w państwie, w którym broni się interesów partii, a nie jednostek. O naszym znikczemnieniu, bo podczas wszystkich wyborów w ostatnich 25 latach do urn idzie zawsze tylko 50 proc. uprawnionych. Pozostali zrzucają wybór na innych, nie rozumiejąc, co oznacza społeczna odpowiedzialność za prawdę i przyszłość. A prawda kształtuje, dlatego mamy prawo do prawdy o Katyniu, Smoleńsku, Dachau, Auschwitz. Mamy prawo wpływać na uzdrowienie polityki - apelował arcybiskup.
Wśród jasnych promieni Kościoła w Polsce zauważył natomiast fakt, iż wciąż ponad 90 proc. mieszkańców jest ochrzczonych, a wielu jest szczerze przywiązanych do Jezusa i Maryi
- Wielką siłą Kościoła jest jedność biskupów, którzy starają się nawracać sumienia. Wielką zasługę w dbaniu o tę jedność ma ks. kard. Stanisław Dziwisz. Nadzieją są organizacje i stowarzyszenia katolickie, inicjatywy społeczne. Naród się budzi, choć powoli. Wdzięczność należy się także wszystkim, którzy wspierają katolickie media. Tygodniki katolickie i pisma niezależne są ważnym elementem polskiego, wolnego społeczeństwa, a tworzą je świeccy odpowiedzialni za duszę narodu. Dziękujemy za waszą pomoc i odwagę w kształtowaniu myśli i ukazywaniu prawdy - mówił w imieniu wszystkich polskich biskupów.
Warto dodać, że przy ołtarzu ustawiona została kopia krzyża Światowych Dni Młodzieży oraz obraz Matki Bożej od Wykupu Niewolników, czczony w kościele św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Krakowie, którym opiekują się siostry prezentki. Dziś mija dokładnie 50 lat od koronacji obrazu, której dokonał abp. Karol Wojtyła.