Kto czytał Biblię w średniowieczu, czy można zostać świętym Kościoła Katolickiego nie znając Słowa Bożego i po co zaglądać do zabytkowych Psałterzy, o tym rozmawiam z historykiem i pisarzem Piotrem Stefaniakiem.
- Na ćwiczenia ignacjańskie przyjeżdżają czasem ludzie niewierzący, żeby uporządkować swoje życie - przekonuje o. Artur Wenner SJ. W jaki sposób duchowość jezuicka może w tym pomóc? Co jest w niej charakterystycznego? I dlaczego nie można zrozumieć obecnego pontyfikatu, jeśli zapomni się, że papież Franciszek to jezuita? M.in. o tym rozmawiamy w audycji.
Młodzi w harcerstwie szukają przygody, pasji, drogi samorozwoju, czasem dyscypliny. I wszystko to skauting im daje. A czy mogą odnaleźć w nim Boga? O tym rozmawiamy w audycji z duszpasterzem harcerzy, ks. Piotrem Laryszem.
Co to znaczy modlić się Słowem Bożym i o czym jest Biblia Kobiet? Gościem Boskiego Wieczoru jest siostra Anna Maria Pudełko AP.
Biała komża, czasem pelerynka w kolorze szat liturgicznych, lub alba dla starszych chłopców i mężczyzn - to stroje ministrantów. Czym jest Liturgiczna Służba Ołtarza? Na czym polega jej formacja i duchowość? Po co dziś zachęcać chłopców do służby przy ołtarzu? M.in. o tym opowiada ks. Cezariusz Wala, duszpasterz ministrantów w archidiecezji katowickiej.
11 lat po podziale Franciszkanów na Braci Mniejszych i Braci Mniejszych Konwentualnych, powstali Kapucyni. Czym odróżnia się ta trzecia gałąź franciszkańskiej rodziny od dwóch pozostałych? M.in. o tym opowiada kapucyn, br. Artur Borkowski.
Pallotyni od początku starają się wcielać w życie przekonanie, że każdy ochrzczony jest apostołem, zobowiązanym do troski o zbawienie swoje i drugiego człowieka. Dlatego poza licznymi działami duszpasterskimi i misyjnymi, promują intensywną współpracę ze świeckimi. O duchowości pallotyńskiej opowiada ks. Łukasz Gołaś SAC.
Barbara Turek jest w 85% niepełnosprawna, co jak podkreśla oznacza 90% zależności od pomocy drugiego człowieka. - Sama nie potrafię usiąść, z trudem trzymam w ręce kubek z ulubioną kawą - tłumaczy swoją sytuację Basia - ale Słowo Boże mówi, że dla Boga nie ma nic niemożliwego!
W 1914 pallotyn, ks. Josef Kentenich wraz z grupą młodych mężczyzn („Sodalisów”) założył wspólnotę, której celem było odnowienie apostolstwa katolików. Miejscem ich spotkań była dawna kaplica cmentarna należąca do klasztoru Augustianek z Schönstatt, która w tamtym czasie stała pusta. Z biegiem czasu kaplica stała się duchowym centrum Ruchu Szensztackiego, a duchowość, która się tam narodziła rozlała się po całym świecie. O niej opowie ks. Krzysztof Winkler.
Czy znajomość języków starożytnych jest niezbędna, by zrozumieć przesłanie Ewangelii? Oczywiście nie. Ale nasza lektura Słowa Bożego może zyskać nowy smak. - Kurs biblijnej greki proponowany przez Archidiecezjalne Centrum Formacji Pastoralnej, to szansa dla tych, którzy chcą głębiej poznawać Biblię i kulturę w jakiej powstała - przekonuje dr Magdalena Jóźwik.
redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07