Powstała prawie pół wieku temu w czasie spotkania Odnowy w Duchu Świętym na którym obecni byli katolicy i protestanci. Podstawą jej formacji są zaś ćwiczenia ignacjańskie. Czy członkom Wspólnoty Chemin Neuf nie kręci się w głowach od różnorodności duchowości do których się odwołują? To pytanie zadajemy w audycji.
Aż do XIII wieku niemowlęta zaraz po chrzcie otrzymywały także pierwszą Komunię świętą. Zwyczaj ten wciąż obecny jest we wschodnich Kościołach. Jakie inne starożytne praktyki przetrwały na wschodzie? M.in. o tym opowie o. prof. Marek Blaza w audycji.
-"Prawdziwa miłość usuwa lęk, ponieważ lęk kojarzy się z karą" - cytuje św. Jana siostra Joanna Nowińska odpowiadając na moje pytanie, czy można straszyć karą boską. Dziś rozmawiamy o tym, jak rozumieć często przerażające obrazy zawarte w Apokalipsie Świętego Jana.
Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym diecezji sosnowieckiej mają 25 lat. W jaki sposób odnawiają lokalny Kościół? Jak wsłuchują się w to co do Kościoła mówi Duch Święty? Jakimi charyzmatami posługują? M.in. o tym opowiadają Michał Barszczewski i Przemysław Wojciechowski.
Joanna i Łukasz małżeństwo muzyków, wokalistów, kompozytorów i producentów muzycznych tworzące zespół Fisheclectic w szczerej rozmowie o odkrywaniu Biblii i codziennym życiu Słowem Bożym.
Cystersi powstali pod koniec XI wieku we Francji, na skutek reformy w zakonie benedyktyńskim. Czym różnią się między sobą te dwa zakony? Jak w praktyce realizują regułę św. Benedykta? I dlaczego bardzo szybko, bo już w pierwszej połowie XII wieku, cystersi zostali sprowadzeni do Polski? M.in. o tym rozmawiamy w audycji z o. Eugeniuszem Augustynem, opatem w Wąchocku.
Jak powstał Kościół prawosławny w Polsce? Dlaczego Kraków i Sosnowiec należą do diecezji łódzko-poznańskiej? Skąd biorą się trudności w zwołaniu soboru powszechnego prawosławia? M.in. o tym rozmawiamy z o. prof. Markiem Blazą, kontynuując naszą podróż po wschodnim chrześcijaństwie.
Definicja kary mówi, że jest ona rzeczywistością następującą po konsekwencjach złego czynu. Według współczesnej pedagogiki jest ona wzmocnieniem konsekwencji, czymś dodatkowym. W Biblii wygląda to nieco inaczej. Posłuchajcie czy biblijne karanie ma coś wspólnego z naszym rozumieniem kary!
W 1964 r. młody utalentowany malarz Kiko Argüello, postanowił porzucić karierę artystyczną i zamieszkać z biedakami w madryckich slumsach. Tak zaczęła się historia Drogi Neokatechumenalnej. Obecnie na świecie jest ponad 20 tysięcy wspólnot, a liczba zaangażowanych osób przekracza milion. Na czym polega fenomen Neokatechumenatu? O tym opowiada ks. Emanuel Pietryga.
Ojciec Piotr Kwiatek opowiada o akcji 1W1, czyli Jeden Psalm za wszystkich, wszystkie za jednego! To zachęta do wspólnej lektury, studiów biblijnych i przede wszystkim modlitwy, która buduje wspólnotę.
redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07