W niedzielę (18 lipca) rozpoczął się 22. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa, a wraz z nim misyjna "Akcja św. Krzysztof – 1 grosz za 1 kilometr". To dobra okazja, żeby przekazać dar na środki transportu dla misjonarzy. Potrzebują oni samochodów, ambulansów, riksze, skutery śnieżne, rowery, a nawet konia z wozem. O tym, jak wspomóc to dzieło mówi ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska. W audycji też o Pakistanie, gdzie jest coraz więcej nadużyć w stosowaniu prawa o bluźnierstwie.
Uganda to państwo we wschodniej Afryce nad Jeziorem Wiktorii. Kraj jest słabo rozwinięty, a ludność zajmuje się głównie rolnictwem i hodowlą. Tam od 10 lat na misjach pracuje o. Adam Mutebi Klag, franciszkanin. Mówi, że zawsze lubił ciepło, więc poprosił o wyjazd do Afryki. W magazynie misyjnym zaglądamy też do Mozambiku - tam dochodzi do strasznego procederu: islamiści porywają dzieci i używają ich jako żywych tarcz.
Na wakacje warto ze sobą zabrać nowy numer "Misyjnych dróg" - zachęcają do tego redaktorzy czasopisma. W magazynie misyjnym zaglądamy też do Poznania, do siedziby Fundacji Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio". Jej prezes, Justyna Janiec-Palczewska opowiada o projektach fundacji, które docierają na krańce świata.
Pojechał do Gruzji na wakacje... a tam zobaczył ubóstwo prostych ludzi. Wrócił do kraju, ale jego serce zostało na Kaukazie. Ks. Maciej Gierula założył Fundację Pro Spe, która - poprzez misjonarzy - odpowiada na potrzeby Gruzinów. Jakie to potrzeby? - o tym mówimy w magazynie misyjnym. Rozmawiamy też o szerzącym się kulcie Męczenników z Pariacoto.
Pakistańscy chrześcijanie cierpią prześladowania w każdej sferze życia, zarówno prywatnego, jak i publicznego. Restrykcje najsilniej dotykają osoby nawrócone z islamu, ale wszyscy chrześcijanie uważani są za obywateli drugiej kategorii w tym tradycyjnie islamskim kraju. O sytuacji naszych braci w Pakistanie i sposobach ich wspierania opowiada Jacek Siatkowski, prezes Fundacji "GoodNetwork".
Kamerun to kraj bardzo zróżnicowany etnicznie, w którym realną władzę w wioskach mają czarownicy. Jak z ewangelią dotrzeć do tych społeczności opowiada bp Jan Ozga, który diecezją Doumé-Abong’ Mbang kieruje już ponad 20 lat. Będziemy też w Kolumbii - swoim doświadczeniem dzieli się wolontariusz misyjny Emil Kawałko.
Bez dachu nad głową może pozostać blisko 250 dziewcząt. Aby tak się nie stało potrzeba aż pół miliona złotych. Ewa Korbut, misjonarka świecka, wierzy, że dormitorium jednak powstanie. W magazynie misyjnym podpowiadamy jak kupić cegłę lub okno w zaprojektowanym budynku. Zaglądamy też do Indii, gdzie pandemia koronawirusa zbiera swoje żniwo również wśród duchownych.
Na Kubie jakby czas zatrzymał się... Od 62 lat krajem tym rządzą komuniści. Ludzie są biedni i naznaczeni raną antropologiczną - nie mają żadnych ambicji i marzeń. W taką rzeczywistość 6 lat temu wkroczyła s. Anna Łukasińska, salezjanka. Misjonarka w magazynie misyjnym opowiada o tym, jaka Kuba jest naprawdę, zupełnie inna niż w oczach turystów, czy w kolorowych folderach.
W tym roku mija 10 lat odkąd wybuchła wojna w Syrii. Wśród dzieci, które urodziły się w trakcie trwania konfliktu, aż 80 proc. nie potrafi pisać i czytać. 6 milionów dzieci obecnie nigdzie się nie uczy. Syryjczyków też nie ma kto zaszczepić przeciw COVID-19. O trudnej sytuacji na Bliskim Wschodzie opowiada Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej. Zaglądamy też do Mjanmy, gdzie wojskowy reżim atakuje kościoły.
Jego powołanie misyjne narodziło się wtedy, gdy w ręce wpadła mu Biblia po chińsku. Już od 15 lat pracuje w Hongkongu - miejscu gdzie Wschód styka się z Zachodem. O swojej pracy akademickiej i duszpasterskiej w magazynie misyjnym opowiada o. Roland Jabłoński, franciszkanin. To człowiek stąd, zakonnik pochodzi z Katowic-Panewnik.
redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07