Jak dzieci mogą pomagać misjonarzom? - wyjaśniają ks. Maciej Będziński i siostra Monika Juszka z Papieskich Dzieł Misyjnych. Łukasz z Open Doors mówi o tym, jak w Iraku i Syrii funkcjonują Centra Nadziei.
Początek września kojarzy nam się z nowym rokiem szkolnym. Taki rok rozpoczął się także na Ukrainie. Tylko połowa szkół mogła przyjąć uczniów. Warunkiem było posiadanie schronu. O szkolnych realiach w czasie wojny opowiada ks. Marian Kuc, salezjanin z okolic Odessy. Łukasz z Open Doors mówi o tym, że nie w każdym kraju w szkole jest bezpiecznie - za szkolną ławą młodzi chrześcijanie także doświadczają prześladowań.
W Australii żyje około 1500 rodzajów pająków, 4000 rodzajów mrówek i 350 rodzajów termitów. Dużo jest też kangurów i misiów koala. Ten drugi jest śpiochem, bo przesypia 20 godzin dziennie. Jak się żyje i pracuje na misji w kraju, w którym 30 procent społeczeństwa to osoby niewierzące opowie nam ojciec Daniel Szewc, misjonarz oblat, który od 18 lat pracuje na Antypodach. Siostra Monika przygotowała ciekawostki o tym kontynencie, mamy też misyjną bajkę.
Trzy z największych imperiów świata wywodzą się z Ameryki Południowej. Mowa o Majach, Aztekach i Inkach. Kontynent ten kojarzy nam się z przepiękną Amazonią, ale też i z lamą czy alpaką. Niektóre plemiona tubylcze nadal nie mają kontaktu z cywilizacją. Wiele ludzi żyje tam w ubóstwie. Wśród nich przez 10 lat była Kasia Jawor, świecka misjonarka z archidiecezji krakowskiej. Obecnie z Polski pomaga swoim podopiecznym. Mamy też ciekawostki o Ameryce Południowej i bajkę misyjną.
Ameryka Północna jest czwartym co do wielkości kontynentem pod względem liczby ludności. W sumie zamieszkuje tam ponad pół miliarda ludzi. Są wśród nich Indianie i Eskimosi. Na misjach pracuje tam 16 polskich misjonarzy. Jednym z nich jest ks. Michał Ulaski, przebywający na Alasce. Teren jego parafii to powierzchnia równa połowie Polski. Do parafian leci samolotem. Nie zawsze się to udaje, bo pogoda na Alasce bywa kapryśna. W audycji mamy też amerykańskie ciekawostki i bajkę o Indianach.
Afryka zwana jest Czarnym Lądem - i to nie ze względu na kolor skóry jej mieszkańców, ale przez nieodkryte tereny - tak nazwano ją w XIX wieku. Kościół afrykański rozwija się dynamicznie. Mieszkańcy tej części świata jednak żyją w ubóstwie. Zabezpieczeniem ich potrzeb zajmuje się Fundacja Sorudeo Africa - o tym opowiada jej założyciel, Krzysztof Błażyca. Siostra Monika ma dla dzieci ciekawostki o... dzieciach. Mamy też bajkę - prosto z Afryki.
Azja jest kolebką głównych religii światowych: judaizmu, chrześcijaństwa, islamu i hinduizmu. Stanowi miejsce narodzin wielu innych tradycji duchowych, takich jak buddyzm, taoizm, czy konfuncjonizm. Są tam kraje, gdzie chrześcijanie nie mogą swobodnie wyznawać swoją wiarę. Tak jest w Chinach, gdzie Kościół dzieli się na oficjalny, "podziemny" i patriotyczny. O tym opowie nam Iza Marczak z Diakonii Misyjnej Ruchu Światło-Życie. Nie zabraknie także azjatyckich ciekawostek i misyjnej bajki o tym, skąd wziął się ryż. W niedzielę po 10.00 na magazyn #MisjadlaKażdego zaprasza Agnieszka Skrzypczyk-Plaza.
Europa zwana jest Starym Kontynentem. Nie jest typowym kierunkiem misyjnym, ale są tu również kraje, gdzie chrześcijan jest jak na lekarstwo. Tak jest w Mołdawii. Ks. Krzysztof Płonka z archidiecezji katowickiej pracował tam 13 lat. Teraz wrócił do kraju, bo jego parafianie wymarli. Siostra Monika z Papieskich Dzieł Misyjnych ma przygotowane ciekawostki o Europie, a zaraz po nich specjalnie dla dzieci - bajka misyjna z Azji.
Wraz z rozpoczęciem wakacji ruszamy w magazynie misyjnym z nowym cyklem dla dzieci. Będziemy też podróżować po krańcach świata. Misjonarze opowiedzą nam o swojej pracy. Będzie też sporo ciekawostek z różnych kontynentów. A na koniec - specjalnie dla najmłodszych - misyjna bajka. W tej audycji zaglądamy na ogarniętą wojną Ukrainę.
Pomagają tym, którzy nie mają na kogo liczyć. Większość ich podopiecznych - dzieci - nie ma biologicznych rodziców. Mowa o Fundacji 'Kagadi Home', która działa w miasteczku Kagadi w Ugandzie. Tam największym pragnieniem dzieci jest pójście do szkoły. I ludzie Fundacji te marzenia spełniają. O najbliższych planach Kagadi Home opowiada Małgorzata Szolc, współzałożycielka fundacji. Zaglądamy też do Afganistanu i mówimy o sytuacji tamtejszych kobiet.
redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07