W Wielkim Poście Kościół zachęca do praktykowania modlitwy, postu i jałmużny. Czy modlitwę wolno nam traktować jako praktykę pokutną? Od czego warto pościć? Kiedy nasze dzielenie się dobrami z innymi staje się jałmużną? M.in. o tym rozmawiamy z ks. Jackiem Plechem.
Podobno Bóg otacza go niezwykłą opieką, a w jego życiu od dziecka dzieją się cuda. Podobno potrafi przywrócić do życia zmarłych. Podobno uzdrawia setki chorych. Kim jest tajemniczy ksiądz o niespotykanych zdolnościach? Czy w obecnych czasach rzeczywiście dzieją się rzeczy wymykające się naszemu rozumowi?
Czy Wyspy Owcze to miejsce dla deszczowców? Czy owce mają tam większe prawa niż ludzie? Skąd się wzięły problemy matrymonialne Farerów? Odpowiedzi na te i inne pytania w magazynie podróżniczym radia eM udziela Maciej Brencz - pasjonat wszystkiego co farerskie, autor bloga farerskiekadry.pl oraz książki, również pod tytułem "Farerskie kadry".
Żołnierze wyklęci zostaną upamiętnieni na cmentarzu murckowskim w Katowicach - zapowiedział dr Andrzej Sznajder, dyrektor oddziału IPN w Katowicach. Przypomniał, że skala oporu społecznego przeciwko sowietyzacji Polski po II wojnie światowej była bardzo duża.
Był filozofem i znawca Katolickiej Nauki Społecznej. Ks. Joachim Kondziela, rodem z Kochłowic, swoje życie naukowe związał z Lublinem i Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Jego biografie w programie przedstawi ks. Henryk Olszar.
Czyli o kwasach tłuszczowych wybitnie wartościowych dla naszego organizmu, w audycji również o tym, dlaczego nie krzyczymy na dzieci, będzie również o wyborze szkoły oraz o problemach ze wzrokiem.
Dwa bardzo znane ale i stanowiące ogromne wyzwanie interpretacyjne obrazy przynosi niedzielna Liturgia Słowa. Pierwszy - ofiara z Izaaka, którą idzie złożyć Abraham, każe nam pytać o to, czy Bóg jest okrutny i wystawia nas na próby? Drugi obraz - przemienienie na Górze Tabor - objawia nam tajemnicę bóstwa Chrystusa i zderza nas z pytaniem o to, czym jest powstanie z martwych.
Z dominikaninem ojcem Jackiem Szymczakiem szukamy odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak rzadko w homiliach i nauczaniach słyszymy o walce duchowej? Czy wiemy na czym ona polega, z kim mamy walczyć i jakie umiejętności są niezbędne?
1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jak wygląda praca nad poszukiwaniem i identyfikacją wciąż nieodnalezionych szczątków pomordowanych żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego? Komu ta praca jest potrzebna? Czy w kwestii żołnierzy wyklętych jesteśmy skazani na czarno-białą narrację? M.in. o tym rozmawiamy w piątek z Adamem Kondrackim.
redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07