Rybnik dołączył do projektu naukowego Mistral. Ma on pokazać wpływ zanieczyszczenia powietrza na nasze zdrowie teraz i za kilkadziesiąt lat.
Przez najbliższy rok naukowcy i lekarze chcą zebrać od rybniczan ponad 1000 ankiet, które następnie zostaną porównane z informacjami z Włoch i z Belgii. Ankietom będzie towarzyszyło badanie - mówi Katarzyna Musioł ze Szpitala Wojewódzkiego w Rybniku:
Wcześniejsze badania pokazały, że wdychanie toksycznych związków skutkuje obecnością węgla w moczu. Teraz próbki zostaną także zbadane pod kątem stężenia w nich czarnego węgla, którego obecność ma być bezpośrednim skutkiem wdychania toksycznych substancji. Tłumaczy Agnieszka Gruszecka-Kosowska z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie:
Mieszkańcy chętni do wzięcia udziału w badaniu mogą zgłaszać się do Szpitala Wojewódzkiego w Rybniku. Infolinia będzie dostępna również na stronie Urzędu Miasta.
Przeprowadzenie dodatkowych testów może pomóc w zabezpieczeniu mieszkańców przed konsekwencjami zanieczyszczenia powietrza.