Co najmniej 30 osób zginęło w ataku na obóz dla osób wewnętrznie przesiedlonych w północno-środkowej Nigerii - donosi serwis africanews.
Do ataku na cywilów doszło w wiosce Mgban w stanie Benue w piątek wieczorem.
Nie jest jasne, kto stoi za atakiem. W ocenie lokalnych władz podejrzanymi są grupy Fulanów, muzułmańskich pasterzy, którzy już w przeszłości wchodzili w konflikt z rolnikami w sporach o ziemię i dostęp do wody w północno-środkowej Nigerii.
Z kolei Fulanie twierdzą, że ziemie te są szlakami wypasu, które po raz pierwszy zostały objęte prawem w 1965 r., pięć lat po uzyskaniu przez kraj niepodległości.
Zaatakowani w sobotę ludzie to przesiedleńcy z terenów gdzie już wcześniej toczyły się walk między rolnikami a pasterzami.
Do obecnego ataku doszło kilka dni po tym, jak zbrojna grupa zabiła co najmniej 50 osób w dwóch oddzielnych atakach na, oddaloną o
Wcześniej, na początku kwietnia, w północno-zachodniej Nigerii, w stanie Kaduna, doszło do uprowadzenia co najmniej 10 uczniów liceum.
Uprowadzenia uczniów ze szkół w północnej Nigerii są powszechne i budzą coraz większy niepokój, od czasu gdy w 2014 roku islamscy ekstremiści porwali ponad 200 uczennic w stanie Borno.
Według raportu ONZ z roku 2022, tylko w latach 2020 i 2021, w północno-zachodnich i północno-centralnych regionach Nigerii, zostało uprowadzonych ponad 1000 uczniów.
Władze obwiniają za porwania grupy zbrojne, które często atakują odległe społeczności. Uważa się, że za większość ataków odpowiadają Fulanie.
W początkach marca grupa Fulanów zaatakowała dwie społeczności w stanie Benue, zabijając siedem osób, w tym komendanta straży tamtejszej wspólnoty.
Suspected Fulani Herdsmen Kill Guard and Six others In Benue Communities