W kościele św. Stanisława Kostki u oblatów w Lublińcu w niedzielę 12 czerwca odbyła się jubileuszowa Msza św. z poświęceniem sztandaru miasta.
Eucharystii z udziałem władz różnych szczebli, duchowieństwa, mieszkańców i zaproszonych gości z kraju i zagranicy przewodniczył biskup gliwicki Jan Kopiec, który kilka dni wcześniej został włączony do grona honorowych obywateli Lublińca.
Bp Jan Kopiec. Jan Maniura- Jak wiemy z 750-letniej historii Lublińca, nie zawsze było łatwo. Tak, jak niełatwo było na całej śląskiej ziemi. Jak niełatwo było w całym dziedzictwie piastowskiej monarchii, a potem wszystkich innych wydarzeń. Jak niełatwo było 100 lat temu, gdy po I wojnie światowej decydowały się losy tej ziemi, przynależności tej ziemi do państw. Jak niełatwo nam było jeszcze tak niedawno temu i jak niełatwo jest nam dzisiaj.
Mówimy o tym, moi kochani, bardzo a bardzo świadomie i bardzo szczerze. Żebyśmy nie tworzyli jakieś optymistycznej tylko wizji świata. Bo ludzkie zachowania, ludzkie reakcje, ludzkie decyzje - jak wiemy - mogą być różne. Nie zawsze są one dla dobra obywateli. Stąd też trzeba nam ogromnego, przejrzystego spoglądania na nas samych: Czy jesteśmy na dobrej drodze; czy przestrzegamy tych zasad, które prawa miejskie od średniowiecza ustalały; czy obchodziliśmy je, niestety, bokiem, wprowadzając niekiedy egoistyczne różnego rodzaju nasze wizje? To są pytania, które były aktualne nie tylko siedem i pół wieku, to są pytania, które stają także i przed naszym pokoleniem - mówił w kazaniu bp Jan Kopiec. Zachęcał przy tym do wyciągania wniosków z historii i unikania kłótni.
- Czy stać nas na to, żeby w poczuciu odpowiedzialności, ale także i z głębokiej uczciwości wobec samych siebie, wobec całej wspólnoty, móc stanąć przed wszystkimi i powiedzieć: ” Wykonujemy nasze zadania najlepiej, jak potrafimy”? - pytał.
Kazanie bp. Jana Kopca:
Poświęcenie sztandaru miasta. Jan ManiuraNa zakończenie Mszy św. bp Kopiec poświęcił nowy sztandar miasta, a głos zabrał burmistrz Edward Maniura, przywołując postać Edyty Stein - św. Teresy Benedykty od Krzyża, patronki miasta, męczennicy II wojny światowej. Dziękując biskupowi, przypomniał przestrogę przekazywaną przez starszych, że „bez Boga ani do proga”.
Słowo burmistrza Edwarda Maniury:
Podziękowanie burmistrza Edwarda Maniury. Jan ManiuraJubileuszowa Msza św. była głównym religijnym wydarzeniem obchodów 750-lecia miasta, które odbywają się od kwietnia i potrwają do grudnia br.
9 czerwca podczas uroczystego posiedzenia Rady Miejskiej zatwierdzony został hymn miasta, a honorowe obywatelstwo nadano biskupowi gliwickiemu Janowi Kopcowi, z którym lubliniecki samorząd współpracuje od wielu lat, oraz przechodzącemu na emeryturę Fryderykowi Zębikowi, który od 25 lat kieruje zakładem EthosEnergy Poland.
11 czerwca zorganizowano jubileuszową barwną paradę ulicami Lublińca, a na początku sierpnia planowane są Dni Edyty Stein, patronki miasta, która ma tu swoje sanktuarium św. Teresy Benedykty od Krzyża i Muzeum Pro Memoria Edith Stein.