W Gliwicach świętowanie 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja rozpoczęło się Mszą św. w katedrze, po której nastąpił przemarsz na plac Adama Mickiewicza, gdzie odbyła się druga część obchodów.
W uroczystość NMP Królowej Polski w gliwickiej katedrze bp Jan Kopiec przewodniczył Mszy św. za ojczyznę. Przywołał różne momenty jej ponadtysiącletniej historii - zarówno te budujące, dające nadzieję, jak i te związane z gorzkimi porażkami.
- Przyzwyczailiśmy się, że są pewne przestrzenie naszego ducha, w których odnajdujemy to, co nosimy wszyscy, bez wyjątku. Do takich na pewno należy tajemnica dzisiejszego święta. Z jednej strony mającego charakter społeczny, bo jest mowa o ojczyźnie, ale także wiemy, że nie byłoby tej pomyślności, gdyby nie przylgnięcie do wartości nadprzyrodzonych, tych duchowych - powiedział biskup gliwicki.
Kazanie bp. Jana Kopca:
Mówił o roli Maryi w historii naszego narodu i każdego człowieka, odnosząc się do czytanych w liturgii fragmentów: z Apokalipsy św. Jana, który mówi o Maryi wyniesionej ponad całe stworzenie, i z Ewangelii - o Matce stojącej pod krzyżem swojego Syna.
- Tak bardzo te obrazy wydają się niespójne, można powiedzieć, że odczuwamy nawet pewien zgrzyt. Jednak powołani do wielkiej chwały musimy niekiedy przejść przez morza, a nawet oceany cierpienia, niezrozumienia, przebijania się przez ludzki egoizm i niedojrzałość - zauważył bp Kopiec.
Dodał, że okazje takie, jak dzisiejsze obchody, skłaniają do zastanowienia się nad tym, do czego jesteśmy powołani. - Jesteśmy wszyscy powołani do wspólnoty, ale bardzo dojrzałej, która rozumie, że wspólne dobro jest naszym naczelnym zadaniem do spełnienia - podkreślił.
- Zostawiam wam, moi kochani, te życzenia, byśmy nie bali się być ludźmi wielkimi, uczciwymi, ale w tym, co buduje pomyślność każdego z nas. Abyśmy byli ludźmi, którzy się nie cofają przed wysiłkiem oraz dobrym rozróżnianiem tego, co nam służy i tego, co nam szkodzi - powiedział na zakończenie.
Po modlitwie w katedrze uformował się pochód, który przeszedł na plac Adama Mickiewicza, gdzie odbyła się druga część uroczystości.
W programie obchodów była też mobilna gra miejska "Na tropie zaginionej Konstytucji 3 maja" oraz koncert w wykonaniu Magdaleny i Mirosława Czyżykiewiczów w Teatrze Miejskim.