Na Wydziale Teologicznym z abp. Wiktorem Skworcem spotkali się przedstawiciele samorządów tworzących Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię.
Witając zebranych, abp Skworc przypomniał, że Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia obchodzi w tym roku pięciolecie działalności. – W czerwcu natomiast świętujemy stulecie powrotu części Górnego Śląska do Polski. 19 czerwca zaplanowane są uroczystości w Katowicach i mamy nadzieję, że z tym będzie związane otwarcie Panteonu Górnośląskiego – zapowiedział metropolita. – Cieszę się, że państwa widzę i że jako metropolia możemy budować tę wspólnotę lokalną – dodał.
– Pięć lat za nami. Ostatnie dwa, szczególnie trudne, pokazały, że jesteśmy w stanie wspólnie wiele dobrych decyzji podejmować. Mamy nadzieję, że idea metropolii będzie się rozwijała i dawała tę wartość, na którą od początku liczyliśmy – mówił w czasie spotkania Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM.
Spotkanie wielkanocne było okazją do podsumowania dotychczasowej działalności Panteonu Górnośląskiego. Dyrektor instytucji Ryszard Kopiec opowiedział m.in. o organizowanych konkursach dla młodzieży i studentów, czy na treatment filmu o ks. Franciszku Blachnickim. Dodatkowo wyjaśnił, w jaki sposób będą wyłaniani kolejni bohaterowie, którzy znajdą swoje miejsce w Panteonie. – Na pewno nie raz czytaliście państwo, że ta lista osób jest niepełna i to jest prawda. Taki zapis został zawarty we wstępie do Leksykonu Panteonu Górnośląskiego, że to jest „zbiór otwarty”. Ten zapis staramy się wypełniać i powoływać z różnych środowisk nowe osoby. Spotykamy się z przedstawicielami np. medyków czy architektów, oni przygotowują swoje propozycje i opracowują wstępne biogramy. Ocenia je Rada Programowa, która ewentualnie prosi o ich uzupełnienie – tłumaczył R. Kopiec. Dyrektor Panteonu opowiedział również o pracach we wnętrzu instytucji.
Do samorządowców zwrócił się także ks. prof. Arkadiusz Wuwer. Jako specjalista w dziedzinie społecznej nauki Kościoła przestrzegał przed zbytnim zaufaniem procedurom, bez zwracania się ku człowiekowi i więziom społecznym. – Musimy być uważni, bo mimo wielkich osiągnieć i zasług każdej instytucji, każdej z nich grozi "chłód instytucjonalny", czyli skupienie, by wszystkie mechanizmy działały dobrze, ale jednocześnie utracić utożsamienie się ludzi z tą jednostką – podkreślał ks. prof. A. Wuwer. – Formy współpracy, słuchania się wzajemnie to wzory rozwiązań. Warunkiem postępu i rozwoju, tworzenia silnych więzi społecznych jest stan więzi moralnych, które łączą obywateli ze sobą, ze swoimi reprezentantami, a tych reprezentantów między sobą. Najbardziej podstawowymi są dobro wspólne, pomocniczość zbudowane na wzajemnym zaufaniu – zauważył.
Doroczne spotkanie wielkanocne przedstawicieli samorządów zrzeszonych w GZM jest już tradycją, która powraca po czasie zawieszenia z powodu pandemii.