Marta Titaniec, prezes Fundacji Świętego Józefa KEP, i ks. dr Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży oraz pełnomocnik fundacji, byli gośćmi dnia skupienia kapłanów diecezji gliwickiej.
Pierwszym i podstawowym jest styl kapłańskich rozmów na temat wykorzystania seksualnego. Czy gdyby osoba skrzywdzona je usłyszała, odkryłaby w księżach kogoś, komu można o problemie opowiedzieć.
Drugim działaniem jest umieszczenie w gablocie parafialnej informacji, gdzie w diecezji osoba skrzywdzona może znaleźć pomoc oraz ogłoszenie Dnia modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich i publiczne wypowiedzenie tej intencji.
Kolejne to: wyjście z tematem do wspólnot i grup, które księża prowadzą lub zaproszenie kogoś kompetentnego na spotkanie czy szkolenie. Prelegent zaproponował też podjęcie tematu na ambonie, bo ludzie są zdezorientowani – ciągle słyszą o wykorzystaniu seksualnym, ale raczej nie od księży.
Oddzielnym obszarem jest postawa księdza wobec osoby skrzywdzonej w konfesjonale. - Tutaj możemy bardzo pomóc albo bardzo zaszkodzić – podkreślił ks. Studnicki. Wyjaśnił przy tym, że nie trzeba łamać tajemnicy spowiedzi, żeby pomóc skutecznie. Przede wszystkim zło nazywając złem, uwalniając osobę skrzywdzoną od poczucia winy, doceniając to, że o problemie mówi, motywując do dalszego działania i udzielając informacji, gdzie może się zgłosić.
Choć spotkanie dotyczyło głównie problemu wykorzystania seksualnego w środowisku Kościoła, prelegenci kilkakrotnie podkreślili, że problem jest znacznie szerszy. Ks. Studnicki podał dane z badań retrospektywnych, z których wynika że 12 proc. małoletnich w Polsce jest dotkniętych przemocą seksualną, gdzie najczęściej sprawcą jest ktoś bliski z kręgu rodzinnego. A to znaczy, że potencjalnie w klasie 30-osobowej mamy 3-4 osoby w ten sposób skrzywdzone.
W ramach pytań podjęto problem sposobu informowania o przypadkach zatrzymań księży podejrzanych o przestępstwa seksualne w mediach katolickich, definicji wykorzystania osób dorosłych w relacji duszpasterskiej oraz pomocy księżom oskarżonym.
Wielkopostny dzień skupienia z zaproszonymi gośćmi odbył się w dwóch turach w piątek i sobotę 4 i 5 marca. Piątek był w całym Kościele w Polsce Dniem modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich.