Marta Titaniec, prezes Fundacji Świętego Józefa KEP, i ks. dr Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży oraz pełnomocnik fundacji, byli gośćmi dnia skupienia kapłanów diecezji gliwickiej.
Prelegenci w katedrze gliwickiej prowadzili rozważania w trakcie Drogi Krzyżowej za „Zranionych w Kościele” oraz spotkali się z księżmi w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II.
Marta Titaniec przedstawiła działalność powołanej przez Konferencję Episkopatu Polski Fundacji Świętego Józefa na tle całego systemu ochrony dzieci i młodzieży oraz pomocy osobom wykorzystanym seksualnie w Kościele w naszym kraju. Podkreśliła szczególną wagę struktur podstawowych, które działają na poziomie lokalnym.
Zaznaczyła, że obecnie w każdej diecezji i jurysdykcji zakonnej pracują delegaci ds. ochrony dzieci i młodzieży. W sumie jest to ponad sto osób, głównie księży, ale coraz więcej jest też świeckich, w tym kobiet. Ponadto na poziomie lokalnym wyznaczeni są duszpasterze, którzy towarzyszą duchowo osobom skrzywdzonym, rodzinom i wspólnotom; kuratorzy dla księży oskarżonych i skazanych, których zadaniem jest towarzyszenie, pomoc i wsparcie, a także osoby odpowiedzialne za prewencję.
System ochrony i pomocy. Fundacja Świętego Józefa KEP
Na czele systemu stoi delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży, którym obecnie jest ksiądz prymas Wojciech Polak, mianowany w marcu 2019 roku.
Fundacja Świętego Józefa KEP jest „najmłodszym dzieckiem w tej strukturze”. Powstała w październiku 2019 roku, a jej celem jest pomoc osobom wykorzystanym seksualnie przez ludzi Kościoła, ale nie tylko przez nich. W diecezjach i zakonach fundacja działa przez koordynatorów. Służy pomocą merytoryczną i środkami finansowymi wspierającymi osoby pokrzywdzone i lokalne struktury. W fundacji można np. starać się o granty na szkolenia w terenie. Wystarczy też, by diecezja wykazała się półrocznym wsparciem osoby pokrzywdzonej, żeby fundacja przejęła opłacanie jej terapii.