107,6 FM

Chorał na Wielki Tydzień i Wielkanoc

- To najważniejsze dni roku liturgicznego, dlatego staraliśmy się, by była to dobra pomoc dla wszystkich, którzy kształtują muzykę i liturgię w parafiach - mówi redaktor wydania.

Chorał na Wielki Tydzień i Wielkanoc   Prócz melodii psalmów czy pieśni chorał zawiera też śpiewy po łacinie, liturgię godzin na Triduum Paschalne, ale również kompozycje organowe. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

Chorał "Zwycięzca śmierci" jest nowością w Wydawnictwie Świętego Krzyża w Opolu. Zawiera zbiór tekstów i śpiewów liturgicznych Wielkiego Tygodnia i oktawy wielkanocnej z akompaniamentem organowym do wszystkich śpiewów w nim zawartych, ale także do wielu innych śpiewów pasyjnych i wielkanocnych, z których część ukazuje się drukiem po raz pierwszy. Niektóre utwory umieszczono także w opracowaniu na schole, zespoły bądź chóry.

- Przez wiele lat w naszej diecezji funkcjonował podczas Wielkiego Tygodnia i oktawy Wielkiejnocy niewielki modlitewnik "Zwycięzca śmierci", który zawierał teksty liturgicznych czytań, psalmów, Ewangelie, ale także komentarze na te dni. Jego najnowsze wydanie ukazało się w 2017 roku. Pojawiła się jednak potrzeba, by stworzyć do tego "Zwycięzcy..." chorał. I to jest właśnie pierwsze wydanie. Kierujemy go do organistów - tłumaczy ks. Mateusz Mandalka, redaktor nowego opracowania.

Pracy nad nim podjęła się grupa organistów z diecezji opolskiej i gliwickiej: ks. Mateusz Mandalka (redaktor), ks. Joachim Waloszek, Alfred Bączkowicz, Michał Blechinger, ks. Adam Kozak, Maciej Lamm, Hubert Prochota i Bogdan Stępień.

Chorał na Wielki Tydzień i Wielkanoc   Do serii chorałów opolskiego czy śląskiego można teraz dodać kolejny, na czas Wielkiego Tygodnia i oktawy wielkanocnej. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

Poszczególne części, wykonywane od początku do końca Mszy św., są ułożone na kolejne dni w sposób bardzo praktyczny, bez potrzeby kartkowania stron w poszukiwaniu jakiejś melodii czy modlitwy. Są też propozycje pieśni na każdy dzień, a do każdej jest zaproponowana przygrywka. Ponieważ autorów harmonizacji było wielu, więc i ich style są różne.

- Nowością jest zupełnie nowe opracowanie antyfon mszalnych na rozpoczęcie Mszy św. i na Komunię św., które skomponował Bogdan Stępień, gliwicki organista katedralny. Prócz kompozycji dla organistów są też takie opracowane na schole czy chóry, bo przecież one w tym uroczystym czasie odgrywają dużą rolę, są bardzo zaangażowane w liturgię, zwłaszcza w dniach, kiedy organy nie grają, ale też w oktawie Wielkiejnocy. Jest też kilka opracowań chóralnych śpiewów aklamacji "Chwała Tobie, Królu Wieków" czy nawet "Te Deum" - wymienia ks. Mandalka.

Całość uzupełnia liturgia godzin Triduum Paschalnego - to śpiewy wykonywane zwykle a cappella, ale tu akompaniament zaproponowany jest jako pomoc ułatwiająca naukę tych melodii. Można je wykorzystać np. podczas Ciemnej Jutrzni. Są też kompozycje organowe Alfreda Bączkowicza oraz Gabrieli Czurlok.

Chorał można kupić w Wydawnictwie Świętego Krzyża w Opolu. Format: 210 x 300 mm, twarda okładka, 550 stron.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy