- Jego wiara była spokojna, wyważona, męska, nieznosząca egzaltacji, a zarazem roztęskniona za Bogiem - wspominano podczas uroczystości pogrzebowych przyjaciela Jana Pawła II i wybitnego immunologa.
Prof. Turowski należał do tzw. Środowiska - kręgu bliskich znajomych "Wujka", jak nazywano ks. Wojtyłę. Z żoną uczestniczyli w duszpasterstwie turystycznym ks. Wojtyły, wycieczkach w góry, kajakach. - Znajomość Wuja Gapy z Karolem Wojtyłą trwała nieprzerwanie aż do 2005 roku, w którym Jan Paweł II powrócił do domu Ojca. Prof. Turowski wielokrotnie bywał u Ojca Świętego, w Castel Gandolfo i na Watykanie - mówił kapłan, wspominając Wigilie i okrągłe rocznice ślubu państwa Turowskich, obchodzone w Rzymie.
- Żył Kościołem i kochał Kościół. Po wyborze kard. Wojtyły regularnie uczestniczył wraz ze Środowiskiem w comiesięcznej Eucharystii u albertynów, najpierw o łaski dla Ojca Świętego, a po jego kanonizacji - prosząc o wstawiennictwo świętego - dodał.
Po zamachu 13 maja 1981 r. prof. Turowski już trzy dni później czuwał przy łóżku cierpiącego papieża. Był członkiem międzynarodowego 6-osobowego konsylium specjalistów z całego świata zwołanego przez Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej do oceny przebiegu leczenia Jana Pawła II po zamachu na jego życie. W jednej z rozmów zwrócił uwagę papieża na zbieżność daty i godziny zamachu z objawieniami w Fatimie. Wspomnienia tych doświadczeń zawarł w książce "Zamach, czyli jak zło w dobro się obróciło".
W 2002 roku profesor został przyjęty do Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. W 2015 roku otrzymał stopień komandora. Codziennie modlił się za chrześcijan w Ziemi Świętej i wspierał ich finansowo. - Jego wiara była spokojna, wyważona, męska, nieznosząca egzaltacji, a zarazem roztęskniona za Bogiem - opowiadali jego konfratrzy.
W wydawnictwie Biały Kruk współtworzył, wspólnie z Leszkiem Sosnowskim, pełny zbiór tekstów Jana Pawła II "Europa zjednoczona w Chrystusie" oraz wybór fragmentów homilii i przemówień papieskich "Pielgrzymki polskie Ojca Świętego Jana Pawła II do swej Ojczyzny". Jego inicjatywą było przygotowanie uaktualnionej "Litanii Narodu Polskiego - Ilustrowanego leksykonu polskich świętych, błogosławionych i sług Bożych". Bestsellerem stały się jego unikatowe wspomnienia zebrane we wznowionej w 2014 r. książce "Karol Wojtyła. Przyjaciel, Kardynał, Papież, Święty".
Za dzieło jego życia należy uznać monumentalną kronikę "Jan Paweł II. Dzień po dniu. Ilustrowane Kalendarium Wielkiego Pontyfikatu 1978-2005". Był inicjatorem cyklu sesji naukowych "Promieniowanie świętości Jana Pawła II" (2008-2010) oraz towarzyszących mu wydawnictw i wystaw. Na licznych spotkaniach w kraju i poza jego granicami dawał świadectwo o życiu i świętości papieża i jego zmaganiach z cierpieniem.
Był także współautorem albumu "Biskup Karol Wojtyła" z 2008 roku. W 2003 roku założył Fundację "Szlaki Papieskie Jana Pawła II" i został jej pierwszym przewodniczącym. Jak wspominają jego współpracownicy, był człowiekiem niezwykle sumiennej i wytężonej pracy.
W 2011 roku został Honorowym Obywatelem Miasta Krakowa.
- Żegnamy dzisiaj człowieka modlitwy i żywej wiary, dla którego najważniejsze były trzy świętości: Kościół, ojczyzna i rodzina. Niech ten przekaz pozostanie z nami - apelował ks. Jan Abrahamowicz.
Po Mszy św. ciało prof. Turowskiego spoczęło w grobowcu na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.