Katowice. Zebranie Archidiecezjalnej Rady Duszpasterskiej
Spotkaniu przewodniczył metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. ks. Tomasz Wojtal /Foto Gość

Katowice. Zebranie Archidiecezjalnej Rady Duszpasterskiej

ks. Tomasz Wojtal ks. Tomasz Wojtal

GOSC.PL

publikacja 15.10.2021 23:04

Głównym tematem spotkania, które odbyło się na Wydziale Teologicznym UŚ, było przygotowanie i wprowadzenie do prac synodu o synodalności w archidiecezji.

Spotkaniu przewodniczył metropolita katowicki, który zachęcił do zapoznania się z "Vademecum Synodu o synodalności". – Wszyscy mamy świadomość, że ten synod zwołany przez papieża Franciszka będzie zupełnie inny niż te, które znamy z historii – zaznaczył.

Wspólna droga

Zaprosił zebranych do współpracy przy zorganizowaniu tego szczególnego wydarzenia w życiu Kościoła. – Moim zadaniem jako biskupa diecezjalnego jest ułatwienie doświadczenia synodalnego całemu ludowi Bożemu naszego lokalnego Kościoła. Liczę na szczególne wsparcie Archidiecezjalnej Rady Duszpasterskiej – podkreślił.

Zapowiedział powołanie w archidiecezji katowickiej specjalnego zespołu synodalnego do koordynowania planowanych działań, mających na celu wysłuchiwanie i wsłuchiwanie się w głos „wszystkich, którzy tworzą Kościół diecezjalny". Do zespołu powołani zostali: prof. Aleksander Bańka (delegat Kościoła polskiego na rozpoczęcie synodu w Rzymie), ks. dr Roman Chromy (dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej) i Dominika Szczawińska-Ziemba (dziennikarz Radia eM).

– Chcemy, aby proces konsultacji synodalnych był jak najszerszy. Jestem przekonany, że doświadczenie II Synodu Archidiecezji Katowickiej na pewno ułatwi nam pracę w obecnym procesie synodalnym – dodał abp Skworc.

Wskazał na istniejące już gremia i instytucje obecne w lokalnym Kościele, z których będzie można korzystać. – Mamy struktury wsłuchiwania się i wysłuchiwania. Z powodu pandemii ich funkcjonowanie zostało ograniczone, ale trzeba do nich wrócić. Mam tu na myśli poszczególne rady parafialne, wspólnoty zakonne, ruchy i stowarzyszenia. Chcemy wszystkich zaprosić do współpracy i prosić o wsparcie – przekonywał.

Podkreślił, że w procesie synodalnym nie chodzi o stworzenie kolejnych dokumentów. – Owocem tego czasu ma być przede wszystkim doświadczenie Kościoła, który jest wspólnotą. Kościoła, w którym wszyscy jesteśmy w drodze, a prowadzi nas Duch Święty – podsumował.

Otwarty dialog

Podczas zebrania głos zabrał także ks. dr Roman Chromy. – Papież Franciszek w swoich dokumentach o Kościele zwraca przede wszystkim uwagę na podmiotowość wszystkich. W procesie synodalnym prosi nas, abyśmy nie rezygnowali z wysłuchania także tych, którzy są poza granicami Kościoła albo na jego marginesie – zauważył dyrektor Wydziału Duszpasterskiego katowickiej Kurii.

Wspomniał o konieczności interakcji pomiędzy wszystkimi członkami Kościoła, a także Kościoła ze otaczającym go światem. – Trzeba dobrze zrozumieć ideę synodalności. Tu nie chodzi o rozwodnienie definicji czy doktryny Kościoła. To nie ten kierunek. Ojciec Święty proponuje nam drogę synodalną, która prowadzić ma do doświadczenia Kościoła wspólnoty. Chodzi o to, abyśmy uruchomili pewne procesy budowania relacji i więzi w Kościele – podkreślił i zaznaczył, że zespół synodalny, do którego został powołany przez arcybiskupa, będzie otwarty na wszystkich, także na tych, których aktualnie nie ma w Kościele.  ,

Ciąg dalszy na następnej stronie:

Pierwsza strona Poprzednia strona strona 1 z 2 Następna strona Ostatnia strona

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.