Są jedną z najprężniejszych grup wolontariuszy Maltańskiej Służby Medycznej w Polsce. Zawsze gotowi do udzielania pomocy medycznej i wspierania najróżniejszych inicjatyw służących dobru innych. W sobotę 4 września przygotowali w Andrychowie wspaniałe świętowanie!
Wzorują się na tradycji Zakonu Maltańskiego i jego haśle, które jest także ich mottem na co dzień: "Obrona wiary i pomoc potrzebującym". Wolontariusze Maltańskiej Służby Medycznej są obecni wszędzie tam, gdzie może być potrzebna ich pomoc. Pielgrzymki, koncerty, wydarzenia sportowe, opieka nad niepełnosprawnymi, służba ubogim - to te miejsca, gdzie widać ich także na terenie diecezji bielsko-żywieckiej. W sobotę, 4 września, w Andrychowie przygotowali Maltański Dzień Profilaktyki Zdrowia, w czasie którego oficjalnie otwarto Maltańskie Centrum Wolontariatu.
Korzeni maltańczyków z filii w Andrychowie trzeba szukać w oddziale kęckim - to dzięki współpracy kęckiego komendanta Mariusza Zawady z szefem filii w Andrychowie, Piotrem Moskwikiem, narodziła się jedna z najprężniej rozwijających się grup MSM w Polsce. Dziś tworzy ją dwudziestu wolontariuszy gotowych do pracy zawsze, na każde wezwanie i około dziesięcioro współpracujących z nimi.
Wolontariusze maltańscy i ich goście podczas dnia profilaktyki zdrowotnej.Andrychowscy maltańczycy dali się poznać i mieszkańcom miasta, i jego władzom jako grupa społeczników-pasjonatów. Kiedy poprosili miasto o udostępnienie im lokalu, gdzie mogliby stworzyć Maltańskie Centrum Wolontariatu - miejsce spotkań i kontaktów tych, którzy proponują swoją pomoc, z tymi, którzy ją potrzebują - znalazło się pomieszczenie w budynku przy ul. Starowiejskiej 22b. Wymagało generalnego remontu, ale znowu zadziałała maltańska kreatywność i zaangażowanie. Własnymi rękami, z finansową pomocą ludzi dobrej woli, stworzyli piękne miejsce spotkań. 4 września pobłogosławił je ks. Jan Figura - proboszcz andrychowskiej parafii św. Stanisława, w obecności przedstawicieli władz miasta z burmistrzem Tomaszem Żakiem na czele, przedstawicieli Zakonu Maltańskiego, wśród których byli m.in. Piotr Rozwadowski, Marcin Świerad i Marek Grzymowski oraz wolontariuszy maltańskich.
Burmistrz przekazał Piotrowi Moskwikowi symboliczny klucz do biura.
Ks. proboszcz Jan Figura pobłogosławił nową siedzibę Maltańskiego Centrum Wolontariatu.Oficjalne otwarcie biura poprzedziła Msza św., sprawowana w kościele św. Stanisława przez ks. Figurę, ks. Michała Palowskiego - kapelana delegatury śląskiej Związku Polskich Kawalerów Maltańskich w Katowicach oraz ks. Sławomira Młodzika, andrychowskiego wikariusza, a jednocześnie przewodnika Andrychowskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, podczas której zawsze wszystkim pątnikom posługują tutejsi maltańczycy.
Na zaproszenie wolontariuszy maltańskich, do Andrychowa przyjechała także grupa maltańska z Siemianowic, razem ze swoimi podopiecznymi - osobami niepełnosprawnymi i ich rodzinami.
Razem z maltańczykami we Mszy św. uczestniczyli także członkowie zespołów regionalnych oraz panie ze Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie, dla których wspólna Eucharystia była okazją do podziękowania za plony. W tym roku, ze względu na epidemię, nie przygotowano oficjalnych dożynek, ale na Eucharystię gospodynie przygotowały wieniec dożynkowy, który poświęcił ks. Figura. Po Mszy św. panie poniosły go na miejsce wspólnego świętowania z maltańczykami - na teren przy basenie, gdzie wieniec został przekazany władzom miasta.
Msza św. w kościele św. Stanisława w Andrychowie z udziałem maltańczyków, gospodyń i gospodarzy dziękujących za plony.Nim maltański piknik ruszył na dobre, o dziejach i celach Zakonu Maltańskiego, a także o współczesności i codziennej pracy wolontariuszy Maltańskiej Służby Medycznej opowiedział Marcin Świerad - prezes zarządu Fundacji Pomoc Maltańska - Maltańska Służba Medyczna.
Ciąg dalszy na następnej stronie.