Tarnowskie Góry. Rozpoczęcie roku szkolnego w Salezjańskim Ośrodku Szkolno-Wychowawczym i otwarcie pierwszych pomieszczeń tworzonego tu centrum terapeutycznego.
Salezjańska placówka mieszcząca się w budynku położonym w środku repeckiego parku istnieje już ponad 20 lat. Dzisiaj to trzy szkoły - podstawowa, licealna i branżowa I stopnia - w których uczy się prawie 650 uczniów. W ośrodku działają internat, salezjańskie oratorium, świetlica, różne pracownie, studio nagrań, a także Warsztaty Terapii Zajęciowej.
Dyrektorzy ośrodka i szkół oprowadzali dzisiaj po tych pomieszczeniach zaproszonych z okazji jubileuszu gości, wśród których byli parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, oświatowych i placówek związanych z tym miejscem. Właściwie 20-lecie świętować mieli w marcu ubiegłego roku, jednak na kilkanaście dni przed uroczystością pandemia zmieniła te plany.
Dzisiaj otwarte zostały też pierwsze pomieszczenia Szkolnego Centrum Terapeutycznego, które tworzone jest na najniższej kondygnacji budynku. Sala powstała bardzo szybko, w czerwcu tego roku rozpoczęły się prace, pod koniec lipca ruszył remont, dzisiaj sala została otwarta i poświęcona.
Nowo otwartą salę poświęcił ks. Jarosław Pizoń SDB, inspektor Inspektorii Towarzystwa Salezjańskiego św. Jana Bosko we Wrocławiu. Mira Fiutak /Foto Gość- To jest początek tego, co roboczo nazwaliśmy Szkolnym Centrum Terapeutycznym, gdzie na razie prowadzone są zajęcia rewalidacyjne dla dzieci z różnymi potrzebami - mówi ks. Leszek Król SDB, dyrektor naczelny Salezjańskiego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. - Stworzenie tej sali jest spowodowane tym, że mamy coraz więcej dzieci, które w orzeczeniach mają wpisaną potrzebę takiej terapii. Jeśli w przyszłości również uczniowie z innych szkół będą chcieli korzystać z naszych sal, to będzie taka możliwość. W planach jest osobne wejście z zewnątrz, więc nie będzie to kolidowało z naszymi zajęciami szkolnymi - wyjaśnia dyrektor.
Otwarta dziś sala to zaledwie część projektu, który chcieliby zrealizować w czasie dwóch lat. Będzie to przede wszystkim zależało od możliwości finansowych.
- Na pozór terapia integracji sensorycznej wygląda jak dobra zabawa, jednak jest to zabawa kierowana, bo my poznając wcześniej dziecko, dokładnie wiemy, w jaki sposób działać, które zmysły będziemy stymulować - mówi Monika Waligóra, która jest terapeutą integracji sensorycznej i zaprojektowała te pomieszczenia.
- Dziecko uczy się poprzez zabawę. Im więcej damy mu tutaj wrażeń sensorycznych i bodźców, tym lepiej będzie funkcjonowało. Ta terapia kierowana jest np. do dzieci z zespołem Aspergera, autyzmem, trudnościami w nauce czy z zespołami genetycznymi - dodaje.
Pierwszy dzień szkoły w salezjańskim ośrodku w Reptach. Mira Fiutak /Foto GośćMszy św. rozpoczynającej nowy rok szkolny przewodniczył ks. Jarosław Pizoń SDB, inspektor Inspektorii Towarzystwa Salezjańskiego św. Jana Bosko we Wrocławiu. Po modlitwie zabrzmiał pierwszy dzwonek w tym nowym roku szkolnym, który uroczyście otworzył dyrektor szkół ks. Dariusz Kułan SDB.
- Zwykło się mówić, że to uczniowie rozpoczynają nowy rok szkolny, ale chciałbym dziś powiedzieć, że rozpoczyna go cała nasza społeczność salezjańskiego ośrodka. Mam tu na myśli ponad 130 osób, które służą dzieciom i młodzieży, 81 nauczycieli, prawie 400 uczniów szkoły podstawowej, prawie 200 uczniów liceum ogólnokształcącego i 50 uczniów szkoły branżowej - przypomniał dyrektor. Więcej informacji o szkole i ośrodku można znaleźć na ich stronie internetowej: www.sosw.salezjanie.pl.