107,6 FM

TAURON wybuduje pierwszy magazyn energii w regionie

TAURON wybuduje magazyn energii i instalację fotowoltaiczną w Centrum Formacyjno-Szkoleniowym „Księżówka” w Zakopanem. Dzięki nowoczesnej technologii Centrum osiągnie niezależność energetyczną. To jedna z pierwszych tego typu inwestycji na południu Polski.

– Zastosowanie przemysłowego magazynu energii ma służyć optymalizacji zużycia energii z ogniw fotowoltaicznych zainstalowanych na terenie zakopiańskiego ośrodka. W większości obiektów przemysłowych zużycie energii elektrycznej podlega rytmowi dziennemu związanemu ze specyfiką działalności. Ten rytm zużycia energii nie zawsze pokrywa się jednak z profilem czasowym produkcji ze źródeł odnawialnych. Aby zapewnić możliwie najefektywniejsze wykorzystanie prądu, nadwyżka jest magazynowana w okresie najmniejszego zużycia i oddawana w szczytach zapotrzebowania – mówi Artur Warzocha, prezes zarządu TAURON Nowe Technologie.

Centrum Formacyjno-Szkoleniowe „Księżówka” w Zakopanem pozyska dzięki umowie nowoczesną instalację PV wraz z systemem magazynowania energii. Instalacja powstająca w Księżówce zostanie posadowiona na dachu carportu, który stanowi integralną część projektu. To 135 paneli monokrystalicznych o łącznej mocy niemal 50 kWp, co pozwoli na roczną produkcję energii elektrycznej w wysokości nieco ponad 36 MWh - wpływ na efektywność instalacji ma położenie obiektu w otulinie lasu będącego fragmentem Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Część wyprodukowanej w tym miejscu energii będzie trafiać do akumulatora o pojemności 40 kWh z opcją rozbudowy do 140 kWh. Producent urządzenia gwarantuje jego prawidłową pracę przez co najmniej 22 lata.

- Kwestia ekologii, szacunku do środowiska naturalnego to temat w Kościele niezwykle istotny. A nawet fundamentalny, jeśli uświadomimy sobie fakt, że zagadnienie to wpisuje się w kontekst ochrony życia ludzkiego od poczęcia aż do naturalnej śmierci. „Bądźmy "opiekunami" stworzenia, Bożego planu wypisanego w naturze, opiekunami bliźniego, środowiska” – pamiętamy słowa Ojca Świętego Franciszka z Mszy św. inaugurującej pontyfikat. Dlatego inwestycja, która powstanie w Księżówce ma nie tylko wymiar ekonomiczny, ale przede wszystkim nastawiona jest na budowanie wspólnego dobra, jakim jest czyste środowisko – powiedział ks. Lesław Mirek, dyrektor Centrum „Księżówka”.

– To inwestycja, która ma dać pewien impuls dla inwestorów zainteresowanych produkcją zielonej energii. Wskazuje pewną konieczność – chcesz efektywnie korzystać z tańszej, ekologicznej energii, zaopatrz się w urządzenie do jej gromadzenia. Projekt ten ma kolosalne znaczenie w takich miejscach jak Zakopane, do którego ciągną turyści spragnieni kontaktu z naturą i miłośnicy aktywnego spędzania wolnego czasu. Czyste powietrze i nieskażone ludzką działalnością środowisko są dla nich tak samo ważne, jak wygodny i czysty pokój czy smaczne, regionalne jedzenie – dodaje Artur Warzocha.

Także krótkotrwałe zwiększenie poboru, np. w czasie szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych jest pokrywane ze zmagazynowanej energii bez powstawania tak zwanych pików poboru mocy szczytowej. Zastosowanie przemysłowych magazynów energii zabezpiecza też użytkownika przed negatywnym wpływem innych instalacji fotowoltaicznych na sieć energetyczną.

Gracjan Respondek, rzecznik prasowy TAURON Nowe Technologie:

Fotowoltaiczna rewolucja

W 2020 roku TAURON podłączył do sieci przesyłowej niemal 100 tysięcy instalacji fotowoltaicznych, a w pierwszej połowie bieżącego roku już 44 tysiące.

Olbrzymie zainteresowanie tego typu rozwiązaniami powoduje problemy ze stabilnością sieci dystrybucyjnej, która nie była projektowana w celu przyjmowania dużej ilości energii elektrycznej z fotowoltaiki i pracy w charakterze wirtualnego magazynu. Wyjściem z tej sytuacji jest budowa autonomicznych magazynów energii, które przyjmować będą nadwyżki wyprodukowanej w instalacji PV energii i oddawać je w momencie największego zapotrzebowania. Centrum Formacyjno-Szkoleniowe Konferencji Episkopatu Polski jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w Zakopanem. Historia tego miejsca sięga 1910 roku. Z tego okresu pochodzi zachowana do dziś drewniana część obiektu nawiązująca swoją architekturą do stylu zakopiańskiego. W 2007 roku, podczas pielgrzymki do Polski, kilka dni w Księżówce spędził Jan Paweł II.

Komunikat prasowy Tauron

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy