Jeszcze tylko w niedzielę Trójcy Przenajświętszej i przez kilka kolejnych dni w kościele św. Barbary w Mikuszowicach Krakowskich można zobaczyć w ołtarzu głównym niezwykły Tryptyk Mikuszowicki, przedstawiający m.in. Rozesłanie Apostołów. Kolejna okazja - 15 lipca.
Nim Pan Jezus wstąpił do nieba, rozdał Apostołom "dekrety" - Piotr został posłany do Rzymu, Tomasz do Indii, Jakub Starszy do Hiszpanii, a pozostali? Jeśli w niedzielę Trójcy Przenajświętszej i kolejne kilka dni odwiedzicie kościół św. Barbary w Mikuszowicach Krakowskich, sami zobaczycie, patrząc na główny ołtarz.
- Dobiegają końca prace konserwatorskie w naszej parafii, związane ze wszystkimi ołtarzami które są w świątyni. Czekamy tylko na powrót z konserwacji konsoli -słupków filarowych, na których w prezbiterium będą postawione dwie duże figury ewangelistów: św. Jana i św. Łukasza - mówi ks. proboszcz Grzegorz Klaja, który razem ze swoimi mikuszowickimi parafianami nie tylko odkrywa dawny blask tutejszej świątyni - bo w tak długiej historii kościoła było ich wiele i wszystkie chciałoby się pokazać. Tutaj - dzięki nowoczesnej technice - udało się i to!
Kościół św. Barbary w Mikuszowicach Krakowskich.Wnętrze drewnianego kościoła św. Barbary to na pierwszy rzut oka okazałe polichromie obrazujące życie patronki, główny ołtarz i dwa boczne. Ten po lewej zadedykowany Matce Bożej - z gotycką figurą oraz zsuwanymi obrazami, w zależności od obchodzonych świąt: Matki Bożej Różańcowej, Częstochowskiej i Bolesnej - odnowiono w 2018 r.
Ołtarz prawy - to już bardziej złożona historia. Jeszcze niedawno to tu znajdował się okazały, piękny wizerunek św. Barbary. - Kiedy w 2019 r. postanowiliśmy odnowić ten ołtarz, obraz św. Barbary odstawiliśmy, z myślą o umieszczeniu go w główny ołtarzu. A tu przywrócono dwa wizerunki, które były przechowywane na strychu, a które tam się jednak znajdowały wcześniej: obraz Najświętszego Serca Pana Jezusa i Ecce Homo - opowiada ks. Klaja.
W niszy ołtarza dziś znajduje się figura św. Józefa z Dzieciątkiem, doskonale pasująca do gotyckiej figury Matki Bożej w lewym ołtarzu. Ale trafiła tu całkiem niedawno - jakby proroczo przed Rokiem św. Józefa.