„Niedziela Pokoju niesie ze sobą chrześcijańskie przesłanie nadziei, nadające kierunek życiu każdego człowieka w czasach pandemii” – powiedział wiceprzewodniczący episkopatu Anglii i Walii, abp Malcolm McMahon z Liverpoolu. Przewodniczący brytyjskiej sekcji globalnego katolickiego ruchu na rzecz pokoju Pax Christi, abp McMahon zachęca do wsparcia działań prowadzonych przez tę organizację.
Wielka Brytania jest drugim co do wielkości eksporterem broni na świecie, po Stanach Zjednoczonych. 2019 rok to zamówienia o wartości 11 miliardów funtów i jak głoszą antyprzemocowe organizacje: Wielka Brytania „zbroi i wspiera represje na całym świecie”.
Trzecia niedziela stycznia to dla brytyjskich katolików czas refleksji nad papieskim przesłaniem wygłoszonym 1 stycznia na Światowy Dzień Pokoju, obchodzony w tym roku już po raz 54. „Kultura troski drogą do pokoju”, wskazuje Papież Franciszek, wzywając przywódców rządów i międzynarodowych organizacji, liderów biznesu, naukowców, influencerów i pedagogów, aby zasady Katolickiego Nauczania Społecznego były ich „kompasem” do osiągnięcia „bardziej humanitarnej przyszłości”, szczególnie w świetle pandemii Covid-19.
Promując apel Papieża Franciszka abp McMahon zachęca katolickie parafie Anglii i Walii, aby wspierały głoszenie ewangelicznego przesłania pokoju i pracę organizacji Pax Christi.
Zwracając się do wiernych arcybiskup Malcolm McMahon z Liverpoolu napisał: „Chrześcijańskie przesłanie pokoju, poprzez pojednanie, sprawiedliwość i niestosowanie przemocy daje nadzieję i wytycza drogę postępowania w tych czasach. Zachęcam was do poważnego rozważenia ułatwienia zbiórki na rzecz Pax Christi lub przekazania darowizny w celu wniesienia praktycznego wkładu w kontynuowanie dzieła na rzecz pokoju”.
Pracownicy organizacji opracowali szeroki pakiet zróżnicowanych materiałów edukacyjnych, przeznaczonych zarówno dla szkół, jak i parafii. Można je pobrać ze strony organizacji: www.paxchristi.org.uk/peace-sunday-2021.
Brytyjska sekcja Pax Christi International ma w Zjednoczonym Królestwie olbrzymie pole do działania. Fakt znaczącego finansowego wkładu do budżetu państwa, jaki co roku przynosi handel bronią, jak i niemała skala, jeśli chodzi o rynek pracy, właściwie uniemożliwia prowadzenie skutecznej działalności na polu zniechęcenia rządzących do walki o pierwszeństwo w wyścigu zbrojeń XXI wieku. A jednak Pax Christi, zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w wielu innych państwach świata prowadzi niezmiennie tę samą, od lat, kampanię: kwestionowania wydatków zbrojeniowych, edukacji na rzecz pokoju i uwolnienia świata od broni jądrowej.