Jak pomóc osobom starszym zatrzymanym w domu przez epidemię? Pewien pomysł ma Centrum Wsparcia Środowiskowego, działające od kilku miesięcy w Gliwicach.
Projekt "Kawa dla seniora" polega na rozmowie telefonicznej przy filiżance swojego ulubionego napoju. - Chcemy w ten sposób wspierać osoby starsze, które czują się samotne, zagubione, może trochę opuszczone w tym ostatnim czasie. Myślę, że zapotrzebowanie na takie kontakty wśród seniorów jest bardzo duże - mówi koordynatorka projektu Magdalena Rajtor.
Żeby pomysł mógł zaistnieć, najpierw trzeba było skompletować grupę animatorów chętnych do zaangażowania w tę inicjatywę. Każdej osobie zainteresowanej telefonicznymi spotkaniami, organizatorzy dostarczają paczkę z kawą lub herbatą, ciastkami oraz krzyżówkami do rozwiązywania, bo oprócz fizycznej i psychicznej, ważna jest też kondycja intelektualna seniorów.
Następnie animator umawia się na konkretny dzień i godzinę, kiedy będą się spotykać. Rozmowy planowane są dwa razy w tygodniu, po 30-40 minut. Jeśli osoba starsza ma takie możliwości, mogą odbywać się prze skypea czy inny komunikator. Potem już tylko obie osoby zaparzają sobie kawę o odpowiedniej porze i zdzwaniają się na pogawędkę.
Do seniorów trafiają zawsze przez osoby, które oni dobrze znają. Chodzi o poczucie bezpieczeństwa uczestników projektu, żeby starsze osoby nie obawiały się tego, że ktoś chce je oszukać. Centrum Wsparcia Środowiskowego to inicjatywa Fundacji Betlehem - Dom Chleba, z którą można kontaktować się w sprawie projektu.
Na razie grupę animatorów tworzą członkowie Szkoły Nowej Ewangelizacji, jednak być może w projekt włączą się też inne gliwickie wspólnoty.
Diecezjalna SNE w ostatnim czasie zaangażowała się też w pomoc Szpitalowi Miejskiemu nr 4 w Gliwicach leczącemu chorych na COVID-19. Zakupiła ze swoich środków i razem ze zbiórką przeprowadzoną w gliwickiej parafii Chrystusa Króla, przekazała placówce potrzebne środki.