- Oby nasza kolejna pielgrzymka w nieco innej formie była bardzo zdecydowaną, szczerą, wiarygodną wizytówką naszej diecezji - mówił w katedrze bp Jan Kopiec.
Poranną Mszą pod przewodnictwem biskupa gliwickiego rozpoczął się dziś drugi dzień XXVIII Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, której hasło brzmi: „Wielka tajemnica wiary”. Wczoraj do Gliwic dotarła grupa pomarańczowa z Kuźni Raciborskiej.
W kazaniu w katedrze bp Jan Kopiec wskazał pielgrzymom jako przewodnika patrona dnia, św. Bernarda z Clairvaux, który żył w I połowie XII wieku, a w Kościele znany jest i czczony jako opat i twórca nowej reguły cysterstów, ale nade wszystko wspaniały teolog, który szczególną uwagę poświęcił czci Najświętszej Maryi Panny. W rozważaniu odniósł się także do odczytanego fragmentu Ewangelii o uczcie królewskiej, przestrzegając przed tragicznym końcem, jaki spotkał zaproszonego człowieka, który nie miał stroju weselnego.
Kazanie bp. Jana Kopca:
Mszy w katedrze przewodniczył bp Jan Kopiec. Klaudia Cwołek /Foto GośćNa zakończenie Eucharystii biskup gliwicki jeszcze raz podkreślił znaczenie budowania Kościoła.
- Budowanie jest zawsze bardzo trudnym zadaniem, bo trzeba wielu zasad się trzymać, ale wspólny wysiłek na pewno przyczyni się do wspaniałego rezultatu - do odnowienia naszego myślenia o Kościele, o naszym w nim miejscu, bo jest to dzisiaj zadanie wyjątkowo delikatne, ale też bardzo potrzebne - podkreślił.
Słowo biskupa na zakończenie:
W tym roku diecezjalna pielgrzymka piesza na Jasną Górę ze względu na pandemię odbywa się sztafetami.
Z katedry w stronę Kamieńca wyszło dziś ok. 80 osób w dwóch grupach - niebieskiej (Gliwice-Sośnica i gliwicka parafia Chrystusa Króla) oraz białej - franciszkańskiej. W Kamieńcu sztafetę przejmują kolejne dwie grupy. Dziś też na trasę wyruszyły nurty z Toszka i Tarnowskich Gór. Zakończenie dzisiejszego dnia drogi ma miejsce w Tworogu.
Ks. Adam Jasiurkowski, kierownik pielgrzymki, i ks. Tomasz Wieczorek, kierownik trasy. Klaudia Cwołek /Foto GośćJutro Msza w Tworogu będzie sprawowana o 9.00, a w sobotę na Jasnej Górze (w kaplicy lub bazylice) - o 14.00. Natomiast wieczorem, o 20.30 w czasie trwania pielgrzymki w centralnych parafiach dla różnych grup odbywają się nabożeństwa, zakończone Apelem Jasnogórskim.
Ponadto duszpasterze zachęcają wszystkich, nie tylko tych, którzy są w drodze, do przeżywania tego czasu jako swego rodzaju rekolekcji - z modlitwą, rozważaniami czy postem od mediów. Pomocą są przygotowane materiały dostępne w internecie w trzech miejscach: grom-milosierdzie.pl (w zakładce: Pielgrzymuj), aplikacji Bonafide i na FB.
Trasa pielgrzymki na Jasną Górę z wyznaczonymi sztafetami. Jacek Bekman /Studio GN