Gdyby powtórzyła się tak wielka powódź, jak w 1997 r., ten nowy zbiornik przeciwpowodziowy ocaliłby Racibórz i Opole, a nawet Wrocław.
Budowa tego zbiornika kosztowała 2 mld zł, z czego 660 mln zł pochodziło ze środków unijnych. Opasujące zbiornik Racibórz Dolny wały mają 22 km długości, a miejscami sięgają nawet 10 metrów wysokości.
Zbiornik ma za zadanie przejąć szczyt fali powodziowej i dzięki temu ją spłaszczyć. Może wlać się do niego aż 180 mln m sześc. wody. Gdyby istniał w 1997 r., w czasie wielkiej powodzi, wody Odry nie wdarłaby się ani do Raciborza, ani do Opola, ani nawet do Wrocławia. Z symulacji wynika, że gdyby powtórzyła się dokładnie taka sama powódź, jak wtedy, zbiornik przejąłby cały szczyt fali powodziowej na Odrze, a w dodatku pozostałoby w nim jeszcze 30 proc. wolnego miejsca.
W miejscu, które dziś obejmują wały, leżały wsie Nieboczowy i Ligota Tworkowska. Mieszkańcy Nieboczów solidarnie domagali się przeniesienia swojej miejscowości w inne miejsce i uzyskali zgodę decydentów. "Nowe" Nieboczowy powstały od zera 7 kilometrów dalej, na terenie tej samej gminy Lubomia, w sąsiedztwie wsi Syrynia. Są piękne - z nowym kościołem, z remizą, placami zabaw, parkiem i sztuczną wyspą, a nawet z eleganckim stadionem, który ma certyfikat FIFA dopuszczający organizowanie na nim choćby i juniorskich meczów reprezentacji narodowych (poniżej galeria zdjęć).
Przez najbliższe 5 lat nie będzie można wprowadzać zmian w projekcie. Po tym czasie można będzie np. zbudować na koronie wałów ścieżkę pieszo-rowerową. Plany rządu sięgają jednak dużo dalej: w przyszłości ten suchy zbiornik przeciwpowodziowy miałby zostać zamieniony w mokry zbiornik wielofunkcyjny. Miałby nie tylko chronić przed powodzią, ale też gromadzić wodę na czas suszy.
W planach jest też otwarcie na żeglugę. Miałby tu powstać tutaj kanał ze śluzą żeglugową, dzięki czemu Racibórz uzyskałby wodne połączenie z Ostrawą oraz portem Szczecin-Świnoujście. W planach jest też połączenie Odrzańskiej Drogi Wodnej z Dunajem i Łabą.
W oficjalnym otwarciu zbiornika Racibórz Dolny wziął udział Marek Gróbarczyk, minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Poinformował, że suchy zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny otrzymał pozwolenie na użytkowanie.
Poniżej - galerie zdjęć z budowy zbiornika Racibórz Dolny i z przeniesionej na nowe miejsce wsi Nieboczowy.