Najbiedniejszym mieszkańcom Amazonii grozi nie tylko śmiercionośny wirus, ale także głód. W szpitalach nie ma już miejsc. Pozbawieni pomocy ludzie umierają w domach.
Jest tak źle, że chciałoby się krzyczeć, błagać o pomoc, choć wiem, że to niejedyne miejsce na świecie, gdzie ludzie cierpią - czytamy w pierwszym zdaniu artykułu o tragicznej sytuacji Amazonii dotkniętej pandemią koronawirusa.
W najnowszym (23/2020) numerze "Gościa Niedzielnego" Beata Zajączkowska opisuje dramatyczną walkę o zdrowie i życie rdzennych Indian, którym w obecnej sytuacji grozi wyginięcie. "Pandemia z ogromną siłą uderzyła w Amazonię - donosi dziennikarka. - W płucach świata brakuje tlenu, żywności, lekarstw i mydła".
W skrajnie trudnych warunkach pomoc organizują pracujące tam polskie misjonarki świeckie. Na początku epidemii misjonarki zorganizowały akcję informacyjną na temat koronawirusa. Przekonały mieszkańców do konieczności izolacji. Polskiemu "Zostań w domu" odpowiadało "Zostań w wiosce".
"Ludzie umierają, bo brakuje nam tlenu. Walczymy o życie zarażonych koronawirusem, ale walczymy też o zdrowie kobiet ciężarnych, dzieci, które mają zapalenie płuc, ludzi, którzy ulegli wypadkom - mówią misjonarki. - Sytuacja wygląda nie najlepiej przede wszystkim dlatego, że do szpitala i przychodni nie dotarła żadna pomoc ze strony rządu. Koronawirus nie sprawił też, że nagle zniknęły inne śmiertelne choroby, jak żółta febra, malaria czy denga".
Więcej o dramatycznej sytuacji najbiedniejszych mieszkańców Amazanii, którym grozi nie tylko śmiercionośny wirus, ale także głód, przeczytacie w najnowszym "Gościu" w artykule Beaty Zajączkowskiej "Covid dusi Amazonię".
Zapraszamy do czytania "Gościa Niedzielnego" w formie elektronicznej.
Zachęcamy do darmowego założenia konta i logowania się w naszym serwisie (można za pośrednictwem Google i Facebooka). Przypominamy, że tylko zalogowani użytkownicy będą mogli brać udział w dyskusjach oraz komentować artykuły na gosc.pl. Zalogowanie się w serwisie „Gościa” daje też dodatkowe możliwości, z których warto skorzystać, takie jak założenie własnego bloga lub strony internetowej, wzięcie udziału w konkursie, dodanie zaproszenia na wydarzenie w swojej okolicy, a także uzyskanie dostępu do wybranych treści i serwisów specjalnych. Zapraszamy.
Gość Niedzielny 23/2020