- Tym razem, nawet bez nocnej wędrówki, okoliczności przeżywania Wielkiego Postu stały się ekstremalne - zauważa ks. Łukasz Romańczuk.
„Mam nadzieję, że wszyscy rozumieją, że w obecnym czasie EDK to przede wszystkim droga duchowej pracy nad sobą – napisał ks. J. Stryczek w specjalnym przesłaniu skierowanym do liderów i uczestników EDK. – Na tym etapie nie mówimy o żadnych propozycjach terminów nocnej wędrówki. Zachęcamy natomiast do tego, aby LUDZIE EDK wzięli na siebie duchową odpowiedzialność za modlitwę o uwolnienie świata od pandemii”.
Wielu zastanawia się, jak „duchowo” przeżyć EDK – skoro konstytutywnym elementem Ekstremalnych Dróg Krzyżowych jest właśnie konkretny, fizyczny wysiłek, droga rozumiana dosłownie. Czy na przykład rozważenie w zaciszu domowym dostępnych tekstów towarzyszących kolejnym stacjom to wciąż jeszcze EDK, czy już inna rzeczywistość?
Nie ma jednej odpowiedzi na takie pytanie.
– Dla wieku osób zalecenie pozostawania w domu, inne niż zwykle formy uczestnictwa w liturgii, to już jest szczególne, ekstremalne doświadczenie. Tym razem, nawet bez nocnej wędrówki, okoliczności przeżywania Wielkiego Postu stały się ekstremalne – zauważa ks. Łukasz Romańczuk.
– Nie promujemy EDK, natomiast jaką decyzję podejmą poszczególni uczestnicy, to jest ich indywidualny wybór – mówi Aneta Kuczkowska, liderka m.in. rejonu Wrocław-Maślice.
Nie ma w planach „zwoływania się” na wspólną modlitwę otwierającą wędrówkę, ale nie wiadomo, czy część osób indywidualnie nie rozpocznie drogi – choćby za dnia. Oczywiście, pojawia się pytanie, czy jest rozsądną rzeczą nadwyrężać siły w taki sposób – czy nie lepiej zachować je na ewentualną walkę z wirusem?
– Możemy nie rezygnować z „dosłownie” przeżywanej EDK, ale przeżyć ją w innym czasie. Przecież trasy EDK są dostępne cały rok – mówią niektórzy.
– Na razie wspólnego dla wszystkich terminu wyjścia, nawet w odległej przyszłości, nie planujemy. Kładziemy akcent na duchowy wymiar EDK. Cały czas przyglądamy się sytuacji i jeśli zapadną konkretne decyzje, poinformujemy o tym – mówi Marta Borkowska, koordynatorka dominikańskiej EDK
Rozważania dotyczące Drogi Przebaczenia można pobrać na stronie www.edk.org.pl.