Dyrektor Muzeum Śląskiego została odwołana pod zarzutem nieprawidłowości wykazanych podczas audytu.
Pierwsza zapowiedź takiej decyzji Urzędu Marszałkowskiego pojawiła się w listopadzie. Potrzebna była jednak opinia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który jest organem współprowadzącym jednostkę. „Nieprawidłowości wykazane w muzeum (…) podczas kontroli i audytu moim zdaniem nie stanowią na obecną chwilę wystarczającej przesłanki do odwołania dyrektora Muzeum na podstawie (…) ustawy (…). Stanowisko ws. naruszenia przepisów prawa przez dyrektora (…) powinny bowiem zająć uprzednio właściwe organy” - napisał minister Piotr Gliński, wskazując na rzecznika dyscypliny finansów publicznych i prokuraturę i uściślając, że chodzi o ustalenie, czy działania i zaniechania dyrektora noszą znamiona czynu zabronionego. Jednocześnie zostawił wolą rękę marszałkowi, co do ostatecznej decyzji.
Na stanowisku Alicję Knast zastąpi Marcin Gwoździewicz, który dotąd kierował Wydziałem Kultury w Urzędzie Marszałkowskim.
Wśród powodów, jakie miały zaważyć na decyzji o odwołaniu, dyrektor Knast wskazywała m.in. brak zgody na organizację konferencji poświęconej Programowi dla Śląska z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego - ówczesnego kandydata do Sejmu z katowickiej listy PiS. Dyrektor uzasadniała, że spotkanie jest elementem kampanii wyborczej.
Alicja Knast została powołana na stanowisko dyrektora Muzeum Śląskiego w 2014 r. bez konkursu, w trudnej sytuacji placówki. Wobec opóźnień i trudności budowy nowej, podziemnej siedziby muzeum na trudnym terenie dawnej kopalni, pojawiło się zagrożenie utraty dotacji na ten cel z Unii Europejskiej. Dyrektor Knast doprowadziła do otwarcia nowej siedziby w czerwcu 2015 r. Na początku grudnia ub. roku wiceminister kultury Jarosław Sellin wręczył dyrektor brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.