Metropolita katowicki przewodniczył w katowickiej katedrze uroczystej Eucharystii, podczas której modlono się za poległych podczas I powstania śląskiego.
Dzisiejsze wydarzenia skomentował również Adam Gawęda, senator RP, sekretarz stanu w Ministerstwie Energii i pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego. - Ten czas przypomina nam o tym, kiedy nasi praojcowie rozpoczęli walkę o przyłączenie Śląska do Polski. Przed Mszą złożyliśmy kwiaty pod pomnikiem Wojciecha Korfantego - mówił. - Nie możemy zapominać o tych, którzy ofiarowali swoją krew, pot po to, abyśmy mogli żyć w wolnej Polsce - dodał.
- Inicjatorem dzisiejszej modlitwy była Polska Grupa Górnicza, a jak dobrze wiemy, "masakra mysłowicka" odbyła się właśnie z udziałem górników - zauważył natomiast Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski. - Naszą ambicją jest także, aby historia powstań śląskich wróciła do dyskusji przy stołach w domu. Ważne jest nie tylko uczyć się w szkole, ale ważne jest, żeby Śląsk mówił o powstaniach, aby rodziny o nich mówiły - dodał.
Prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala zaakcentował, że tradycje powstańcze są bardzo żywe wśród braci górniczej. - Dowodem tego jest chociażby dzisiejsza uroczystość - stwierdził. - W strukturach PGG jest kopalnia "Mysłowice-Wesoła", na terenie której to I powstanie się rozpoczęło - mówił. - Na przestrzeni wieków to właśnie górnicy stali za aktywnością na rzecz państwa polskiego, na rzecz wolności i niepodległości. Płacili za to krwią. 100 lat temu stawili opór i rozpoczęli walkę o to, aby tutaj, w tym miejscu, mówiono po polsku - powiedział.
W Eucharystii wzięli udział przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, jak również reprezentacja europosłów. Modlącym się w katedrze towarzyszyła orkiestra dęta. Przy ołtarzu wraz z arcybiskupem metropolitą katowickim stanęli biskupi pomocniczy Marek Szkudło i Adam Wodarczyk oraz proboszczowie parafii archidiecezji katowickiej, na których terenie cały czas pracują górnicy.
Przed Eucharystią miało miejsce złożenie kwiatów pod pomnikiem W. Korfantego, a po Mszy św. wszyscy jej uczestnicy zostali zaproszeni na "piknik rodzinny", który odbył się w ogrodach katowickiej Kurii Metropolitalnej.
Dzisiejsza uroczystość symbolicznie rozpoczyna przeżywanie obchodów 100. rocznicy wybuchu powstań śląskich. Zakończy ją widowisko "W dziewiętnastym roczku, w tym wielkim powstaniu...", które odbędzie się wieczorem w katowickiej katedrze.