Ponad 30 instytucji w naszym rejonie wzięło udział w Nocy Muzeów. Po raz pierwszy w nocnej odsłonie zaprezentowało się Muzeum Medycyny i Farmacji.
Do tej pory w czasie Nocy Muzeów zbiory tej placówki prezentowano w siedzibie biblioteki ŚUM w Katowicach. - W grudniu zeszłego roku otwarliśmy w Sosnowcu siedzibę naszego muzeum. Dziś po raz pierwszy prezentujemy się po zmroku. Chętni mogą zwiedzić naszą ekspozycję, a także wysłuchać wykładów m.in. o olejkach eterycznych czy antybiotykooporności. Po wystawie oprowadza jeden z twórców muzeum i dawca wielu eksponatów - kardiolog Emilian Kocot. Każdy może zmierzyć ciśnienie, glikemię, skład ciała oraz ilość CO2 w wydychanym powietrzu, a także zbadać słuch - mówiła Agnieszka Kwiatkowska-Boryś ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Najmłodsi mogli w bibliotece zrobić słodką tabletkę, obserwować proste zjawiska fizyczne, a także odczytać wiadomość za pomocą szyfru Ottendorfa. Wszyscy zwiedzający poczuli się jak w przedwojennej aptece, gdy robili czopki.
Wspólny projekt pt. "Słoń w składzie porcelany" przygotowali Muzeum Historii Katowic, Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Fundacja "Giesche - Porcelana Śląska Park", Instytucja Kultury "Katowice Miasto Ogrodów". Przybyli do tych instytucji mogli m.in. ozdobić porcelanowe naczynia, zobaczyć specjalne kolekcje porcelany, wysłuchać koncertów orkiestr. W przededniu jubileuszu 90-lecia Akademii Muzycznej zwiedzający mogli również np. dowiedzieć się, w jaki sposób dawniej studenci pisemnie usprawiedliwiali swoją nieobecność na zajęciach.
W ramach Nocy Muzeów odbył się również ClasicMania Night VI - Nocny Międzynarodowy Zlot Pojazdów Zabytkowych trasami Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego.