Głośny gwizd, kłęby dymu i pary... i ruszyła! Pociąg retro był dziś niecodzienną atrakcją w Tarnowskich Górach.
Na tarnogórskim dworcu kolejowym, pod pomnikiem inż. Józefa Nowkuńskiego, projektanta i budowniczego Kolejowej Magistrali Węglowej Śląsk-Porty, odbyły się obchody 85. rocznicy oddania jej do eksploatacji.
Dla upamiętnienia tego wydarzenia punktualnie o 10.00 z dworca odjechał w kłębach dymu historyczny skład ciągnięty przez lokomotywę parową Ty42-107.
Przez Miasteczko Śl., Kalety, Strzebiń i Boronów pociąg dotarł do innego ważnego węzła kolejowego Herby Nowe, skąd po południu wyruszył w drogę powrotną.
Lokomotywa parowa Ty42-107 - Tarnowskie GóryZbudowana w okresie międzywojennym stacja była największą i najnowocześniejszą inwestycją transportową II Rzeczypospolitej. Dzięki niej nastąpiło szybkie zespolenie Górnego Śląska z resztą kraju oraz z wybrzeżem Bałtyku.
Miała znaczenie zarówno gospodarcze, polityczne, jak i militarne, a jej powstanie wpłynęło na ożywienie wielu gałęzi przemysłu. Po wojnie magistrala należała do najważniejszych linii towarowych w kraju, zwłaszcza po jej całkowitej elektryfikacji w latach 60.