Kapłani archidiecezji katowickiej spotkali się, by wspólnie przeżyć wielkopostny dzień skupienia. Tematem spotkania były zagadnienia związane z sakramentem pokuty i pojednania.
Konferencje wygłosili ks. Krzysztof Nykiel, regens Penitencjarii Apostolskiej, oraz o. Robert Leżohupski OFM Conv. Omówili m.in. przypadki, jakie mogą wiązać ekskomuniką, i jakie jest znaczenie tej kary kościelnej. – Ona nie pozbawia łaski. Ma za zadanie „potrząsnąć sumieniem grzesznika”. Nie jest to kara wymierzona jako zemsta, ale jej istota polega na powrocie wiernego do pełnej jedności z Kościołem – mówił o. Robert Leżohupski.
Przypomniał również, jakie grzechy podlegają ekskomunice z samego faktu ich popełnienia: aborcja czy profanacja Najświętszego Sakramentu. Prelegenci wspominali również o powiązaniu sakramentu pokuty i pojednania z prawem karnym i cywilnym. – Musimy zawsze pamiętać, że każde przestępstwo jest grzechem, ale nie każdy grzech jest przestępstwem – podkreślał o. Robert Leżohupski.
Przykładem ekskomuniki, która zostaje zaciągnięta w momencie popełnienia, przywołanym przez prelegentów, była próba udzielenia święceń kapłańskich kobiecie. W tym przypadku karze podlega zarówno osoba, która usiłuje ich dokonać, jak i kobieta, która chce je przyjąć.
O grzechu, jaki może popełnić dziecko zainspirowane lekturą „Małej Niny”, przeczytasz na następnej stronie.