28-letni Dawid i 22-letni Patryk - osadzeni w cieszyńskim zakładzie karnym - przyjęli 7 lutego sakrament bierzmowania z rąk biskupa Romana Pindla w więziennej kaplicy.
Biskup mówił o różnych motywacjach decyzji o bierzmowaniu: 15-latek przystępuje do sakramentu, bo tak robi cała jego klasa, ktoś inny wiąże się z bardzo religijną narzeczoną i przyjmuje bierzmowanie, żeby "być w pełni katolikiem", jeszcze ktoś inny kradł, pił, siedział w więzieniu - prowadził życie takie, którym nie dawał dobrego świadectwa, ale przyszedł w jego życiu taki moment, że zapragnął życia takiego, jak chce Bóg.
- Sakrament ten jest udzielany, żeby człowiek był świadkiem - mówił biskup, tłumacząc o jakiego świadka chodzi: człowieka, który daje świadectwo o Bogu i Jego Synu, który umarł na krzyżu i zmartwychwstał. - Świadek, to człowiek, który zaświadcza, że tak się stało, dlatego słucha słowa Bożego, uczestniczy we Mszy św., przystępuje do spowiedzi, modli się… Przyjęcie sakramentu bierzmowania, to jest kolejny sposób dawania świadectwa: Ja wierzę, że Chrystus umarł i zmartwychwstał. Wierzę, że to Duch Święty zstąpił na mnie i w różnych sytuacjach życiowych będzie mnie wspierał.
Biskup mówił o imionach, jakimi jest określany Duch Święty: Pocieszyciel, Duch Prawdy, Paraklet - obrońca, adwokat, ktoś, kto staje po mojej stronie. - Mogę być w różnych sytuacjach życiowych, może mi się chcieć robić coś, co nie jest dla mnie dobre. Duch Święty powinien się wtedy odezwać we mnie. Wtedy On staje w mojej obronie, by powiedzieć: nie rób tego. Duch Paraklet, obrońca, będzie mnie bronił przed strachem, lękiem, chwiejnością, niepewnością.
A zwracając się do kandydatów do bierzmowania mówił: - Życzę, żeby Duch Święty był w waszym życiu, które dzisiaj rozpoczynacie, potężną mocą, waszym obrońcą; żebyście byli tego świadomi, żeby wasze życie było znakiem dla innych.
Przed błogosławieństwem biskup wręczył dwóm bierzmowanym księgi Biblii. Podzielił się z nimi także refleksją, że więzienie jest jednym z najważniejszych miejsc głoszenia Ewangelii, odnotowanym w Dziejach Apostolskich. - Jeśli chcecie zacząć czytać Pismo Święte, to zacznijcie od Dziejów Apostolskich i wyszukajcie, jak Chrystus przychodzi w takim miejscu.
Na zakończenie spotkania, biskup Roman pobłogosławił płaskorzeźbę ze słowami z Ewangelii św. Mateusza: "Byłem w więzieniu a przyszliście do mnie", przedstawiającą gmach cieszyńskiego zakładu karnego i postać Jezusa. Autorem płaskorzeźby jest jeden z osadzonych, który podarował biskupowi także inną swoją pracę - wizerunek św. Maksymiliana.