W nowej Alei Zasłużonych cmentarza Rakowickiego pochowano dziś prof. Jerzego Wyrozumskiego (1930-2018), wybitnego historyka średniowiecza. Złożenie prochów do grobu poprzedziła Msza św. w Kolegiacie Akademickiej św. Anny.
Prof. Jacek Purchla, prezes Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, przekonywał natomiast, że zasługi profesora dla polskiej nauki są trudne do przecenienia i dotyczy to także wypełnianej przez niego z wielkim oddaniem przez 35 lat funkcji prezesa towarzystwa.
Zasługi zmarłego doceniał również Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, który przyznał mu tytuł doktora honoris causa. Pierwotnie uroczystość wręczenia odznaczenia miała odbyć się w czerwcu, jednak ze względu na problemy zdrowotne profesora, termin został przesunięty na 7 listopada. Profesor bardzo cieszył się na tę chwilę, choć mówił, że dla Kielc nie zrobił wiele. Niestety, nie doczekał odebrania wyróżnienia. Doktorat hc symbolicznie przekazał mu więc dziś - składając dokument przy urnie - prof. Wojciech Iwańczak z Wydziału Humanistycznego UJK.
Druga część uroczystości odbyła się na cmentarzu Rakowickim, gdzie profesor spoczął w nowej Alei Zasłużonych.
Wśród żegnających go tam byli - prócz rodziny - także przedstawiciele instytucji, z którymi był związany: UJ, PAU, której był sekretarzem generalnym, i Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, któremu prezesował. Przyszli go pożegnać m.in. profesorowie: Andrzej Chwalba, Andrzej Mączyński. Zdzisław Noga, Krzysztof Ożóg, Jacek Purchla, Andrzej Romanowski, Krzysztof Zamorski, Jerzy Zdrada.
Prof. Krzysztof Ożóg, uczeń prof. Wyrozumskiego, przypomniał jego zasługi dla kanonizacji św. Królowej Jadwigi. - Przez prawie 40 lat miałem możność najpierw studiować pod jego kierunkiem, a potem współpracować na rozmaitych polach nauki. Uczył nas, w jaki sposób patrzeć na historię i w jaki sposób ją badać. Odegrał dużą rolę w przygotowaniu dokumentacji historycznej poświęconej królowej Jadwidze Andegaweńskiej; był wybitnym znawcą jej biografii. Zorganizował na początku lat 90. ub. wieku zespół historyków, którzy badali wszystkie najważniejsze elementy biografii Jadwigi, co było przydatne w procesie, który doprowadził do jej kanonizacji. Brałem udział w pracach tego zespołu i zawiozłem część ich wyników do Rzymu - przypomniał uczony. Za zasługi w przeprowadzeniu kanonizacji św. królowej Jadwigi prof. Wyrozumski został odznaczony krzyżem komandorskim papieskiego Orderu św. Sylwestra.
Duże wrażenie wywierał swą osobowością także na tych historyków, którzy nie zajmowali się średniowieczem. - Był osobą jakby z innej epoki, która reprezentowała te wartości, które dzisiaj są traktowane często jako nieistotne. Wszystko, czego się podejmował, traktował z wielką powagą i solidnością. Miał też ginącą już dziś cechę - bezinteresowną życzliwość - wspomniał prof. Andrzej Chwalba, historyk z UJ.
Czytaj także: