107,6 FM

Prezydent: W dziejach naszego narodu Kościół odgrywał zawsze rolę wyjątkową

W dziejach naszego narodu Kościół odgrywał zawsze rolę wyjątkową, ale jego misja nabierała szczególnego znaczenia w czasach niewoli - mówił w sobotę prezydent Andrzej Duda do uczestników zgromadzenia plenarnego Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE).

W sobotę wieczorem Andrzej Duda spotkał się z hierarchami uczestniczącymi w trwającym w Poznaniu od czwartku zgromadzeniu plenarnym CCEE, na który zaproszeni zostali przewodniczący konferencji episkopatów z 45 krajów Europy. Wydarzenie zorganizowano pod hasłem "Solidarny duch Europy".

Prezydent podczas swojego wystąpienia podkreślił, że Polacy są dumni z przynależności do świata chrześcijańskiego. "Jesteśmy dumni z tego, że od dziesięciu i pół wieku współtworzymy cywilizację zachodnią, opartą na wspólnych, uniwersalnych wartościach" - powiedział.

Duda przypomniał, że spotkanie odbywa się w 1050-lecie biskupstwa poznańskiego, ale także w roku, w którym Polacy obchodzą 100. rocznicę odzyskania niepodległości. "W dziejach naszego narodu Kościół odgrywał zawsze rolę wyjątkową, ale jego misja nabierała szczególnego znaczenia w czasach niewoli, zaborów i okupacji" - mówił.

Zdaniem prezydenta w Polsce - inaczej niż w wielu innych krajach europejskich - "nigdy nie było rozdźwięku pomiędzy dążeniami niepodległościowymi patriotów a wiarą i głoszących ją duchowieństwem".

"Polscy bojownicy sprawy narodowej w świątyniach, klasztorach i plebaniach zawsze znajdowali oparcie, a niekiedy i schronienie przed prześladowcami" - podkreślił Duda. Dodał, że z kolei duchowni "aktywnie włączali się w działania konspiracyjne i powstańcze, sprawując posługę kapelanów, umacniając wiarę i morale żołnierzy, powstańców".

Przypomniał, że również kapłani, zakonnicy i zakonnice byli ofiarami prześladowań ze strony zaborców w XIX wieku, niemieckich nazistów i sowieckich komunistów, którzy okupowali Polskę podczas II wojny światowej, a także ze strony powojennego reżimu komunistycznego.

Rada Konferencji Episkopatów Europy (Consilium Conferentiarum Episcoporum Europae) powstała w 1971 r. W jej skład wchodzą przewodniczący episkopatów krajów europejskich oraz biskupi będący jedynymi katolickimi ordynariuszami w swoich krajach. Zadaniem rady jest koordynowanie współpracy Kościołów lokalnych Europy. Zgromadzenie plenarne CCEE potrwa w Poznaniu do niedzieli.

« 1 »

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy