Jego znakiem rozpoznawczym jest krzyż jerozolimski. Do istnienia powołał je w przeddzień Uroczystości Chrystusa Króla metropolita katowicki.
Celem bractwa – zgodnie z jego statutem – jest zachowanie dziedzictwa Piekarskiej Kalwarii, zwłaszcza pielęgnowanie tradycji "Chwalebnego Misterium Męki Pańskiej". Inscenizacje połączone z modlitwą reaktywowano w 2014 roku, po stu latach przerwy. W ich przygotowanie zaangażowanych jest już ponad 100 aktorów.
Sama kalwaria to aż 25 kaplic pasyjnych i 15 różańcowych. - Aby zachować dziedzictwo tego pięknego kompleksu konieczne stało się zebranie ludzi pragnących w konkretny, praktyczny sposób wyrazić swoją troskę o jego dalszy rozwój – wyjaśnia ks. Adam Zgodzaj, wikariusz piekarskiej bazyliki,
Taką właśnie rolę ma pełnić "Piekarskie Bractwo Kalwaryjskie". – Z jednej strony będzie ono narzędziem podtrzymania obecnego bogactwa i tradycji tego miejsca, z drugiej - poprzez modlitwę członków - ma się przyczynić do ich wzrostu w wierze ożywionej poprzez miłość, na wzór Ukrzyżowanego – dodaje.
Do bractwa może należeć każdy komu bliskie jest piekarskie sanktuarium, a w szczególności kalwaria. Zapisy prowadzi centrum pielgrzymkowe.
Zobacz unikatowe galerie "Chwalebnego Misterium Męki Pańskiej" w 2017 roku:
oraz nagrania video: