Co można znaleźć podczas porządków w "rupieciarni" nad garażem? Ks. dr Karol Mozor proboszcz parafii św. Jana Nepomucena w Pogwizdowie i jej mieszkaniec Radosław Wujak aż usiedli z wrażenia...
- Mimo wszystko się raduję - podkreśla proboszcz. - Bo możemy spojrzeć na parafię Pogwizdów z innej perspektywy. Dziś do parafii należą Pogwizdów, Brzezówka i Marklowice. Wówczas należały całe Kaczyce, Otrębów, Podświnioszów - czyli wioski, które dziś tworzą parafię Kaczyce. Ich mieszkańcy nieraz byli zainteresowani losami swoich przodków. Niestety, nie mogłem im pomóc, bo nie mieliśmy ksiąg. Wielu już się cieszy, że będą poznać historię swojej rodziny. Niektórzy dzięki księgom się dowiadują, że mieli rodzeństwo, które krótko po urodzeniu umarło albo, że w ogóle mieli rodzeństwo.
To jednak nie ostatnie odkrycie w Pogwizdowie. - Mamy w świątyni piękny, zabytkowy obraz Matki Bożej. Odkryliśmy, że w 1780 roku została ufundowana dla niego srebrna szata oraz dwie srebrne korony - kontynuuje ks. Mozor. - Po poszukiwaniach, korony się odnalazły w… jadali na probostwie, gdzie były powieszone na ścianie jako ozdoba. Nikt nie wiedział, że to z tego obrazu.
Szaty jednak nie odnaleziono. Parafianie podjęli decyzję, iż sfinansują zakup nowej. Rada parafialna odwiedziła wszystkie rodziny parafii - dzięki ich ofiarności, na jubileusz obraz będą już oglądać w nowej-starej, srebrnej szacie. - Dzięki zdjęciom sprzed wojny, które się zachowały, udało się tą szatę odtworzyć z wszelkimi detalami. Do jej przygotowania zużyto
Odnaleziony w zakrystii ornat - jeden z ponad 20
Urszula Rogólska /Foto Gość
Na stryszku nad zakrystią i nad garażem znaleziono jeszcze inne zabytki - stare, pokaźne figury Pana Jezusa i świętych. - Zwraca uwagę figura Serca Pana Jezusa, którego przedstawiono jako Dzieciątko - to bardzo rzadki przypadek. Jeszcze przed wojną figurę tę noszono w procesji dokoła kościoła. Znaleźliśmy też figurę Dzieciątka Jezus z kulą ziemską w ręku - to również nie takie częste. Figury czekają na renowację. Już udało się nam odnowić jeszcze jedno znalezisko - obraz Matki Bożej Różańcowej Wałacha. Konserwacji poddaliśmy drugi tego autora, przedstawiający św. Jana Nepomucena.
- Cieszymy się z tych odkryć. Troska o dobro materialne świątyni świadczy także o wierze parafian. W naszej parafii jej znakiem jest także fakt, że - tylko dzięki funduszom parafialnym - wznoszony jest kościół w Marklowicach. Już sprawujemy tam Msze św., w której uczestniczy nie tylko kilkuset parafian, ale i drugie tyle gości!