107,6 FM

"Modlitwa różańcowa jest wciąż modlitwą nieodkrytą"

Jasna Góra: Rozpoczął się I Kongres Różańcowy.

Modlitwa różańcowa jest wciąż modlitwą nieodkrytą – podkreśla ks. Maciej Będziński, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. Na Jasnej Górze rozpoczął się I Kongres Różańcowy, którego celem jest m.in. prezentacja i konsolidacja środowisk różańcowych w Polsce, wymiana doświadczeń dot. duchowości maryjnej czy drogi różańcowej. Spotkanie zakończy się w piątek i odbywa się pod hasłem „Różaniec ratunkiem dla świata”.

Organizatorami I Kongresu Różańcowego są Stowarzyszenie Żywy Różaniec oraz członkowie komitetu organizacyjnego, w skład którego wchodzą m.in.: Papieskie Dzieła Misyjne, Jasnogórska Rodzina Różańcowa oraz Podwórkowe Koła Różańcowe. Honorowy patronat nad Kongresem objęła Konferencja Episkopatu Polski.

Spotkanie rozpoczęła dziś Msza św. sprawowana przez abp. Wacława Depo, delegata KEP ds. Stowarzyszenia Żywego Różańca.

- Potwierdzamy w tym pierwszym Ogólnopolskim Kongresie Różańcowym, że człowieka, który modli się tajemnicami Różańca świętego, nie można odłączyć od ziemi, z której zanosi swoją modlitwę, poczynając od piękna jej krajobrazu, który już swoim wielobarwnym istnieniem mówi o Bogu i woła do Boga; po miejsca codziennych zmagań o prawdę, wolność, sprawiedliwość, pokój, przebaczenie, znaczone wiele razy męczeństwem naszych sióstr i braci - mówił w homilii abp Depo.

Kaznodzieja wskazał na trzy szczególne wymiary naszej bliskości z Maryją na polskiej ziemi: pielęgnowana tradycja październikowych nabożeństw różańcowych, nabożeństw majowych oraz Apel Jasnogórski, który stał się, zdaniem abp. Depo, „naszym wyznaniem wiary, sprawdzianem tożsamości katolika i Polaka”. –Nasza ojczyzna jest bowiem wciąż w potrzebie i woła o wierność Bogu przeciwko wszelkiej dyktaturze i izolowaniu nas wobec narodów Europy i świata – apelował metropolita częstochowski.

Dziś wieczorem odbędzie się procesja różańcowa na placu jasnogórskim przy stacjach różańcowych, którą poprowadzi przeor Jasnej Góry, o. Marian Waligóra. Pierwszy dzień kongresu zakończy się Apelem Jasnogórskim.

Jak zaznaczył ks. Maciej Będziński, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła, duchowym impulsem, by się spotkać, zobaczyć i wymienić doświadczeniami duchowości maryjnej, drogi różańcowej czy świadectwami stały się obchodzone w tym roku ważne jubileusze maryjne.

- Widzimy ogromną potrzebę i zainteresowanie modlitwą różańcową, swoiste aggiornamento, takie otwarcie, czytanie znaków czasu. Młodzi np. modlą się wspólnie na różańcu, łącząc się chociażby przez Skype’a. – mówi ks. Będziński. - Dlaczego Różaniec zawsze będzie przeżywał renesans? Bo to jest Ewangelia, którą głosimy za pomocą tajemnic różańcowych – jest to rozważanie tajemnic życia Jezusa, Maryi i Kościoła, a więc mamy Ewangelię – wyjaśnia kapłan i dodaje, że modlitwa różańcowa jest jedna, choć mamy wiele metod modlenia się na różańcu. Różaniec jest jak diament, który choć jeden, ma wiele płaszczyzn – porównuje ks. Będziński, który pełni także funkcję moderatora wspólnoty Żywego Różańca Misyjnego.

- Różaniec to nie tylko domena kobiet. Mamy duszpasterstwo mężczyzn, którzy chcą się modlić na różańcu, mamy dzieci i młodzież; jest też wiele potrzeb. Modlitwa różańcowa spleciona jest z historią Kościoła i naszego narodu, a wiele wydarzeń o charakterze duchowym, politycznym czy społecznym poprzedza nowenna różańcowa, wzmożona modlitwa różańcowa w naszych parafiach; czy to było przed odzyskaniem niepodległości, czy przed wielka bitwą z wojskami bolszewickimi w 1920 r., czy powtórne odzyskanie suwerenności po 1989 r. - to wszystko związane jest z modlitwa różańcową – przypomina ks. Będziński.

Jako jeden z celów spotkania na Jasnej Górze sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary wymienia potrzebę formacji liderów grup parafialnych i diecezjalnych, na których też będzie można budować duszpasterstwo różańcowe.

Kongres odbywa się pod hasłem „Różaniec ratunkiem dla świata”. - Możemy powiedzieć, że tym małym światem jest przede wszystkim ludzkie serce i ludzka dusza; dalej, jeżeli ktoś żyje w małżeństwie, tym światem jest dom, rodzina. Różaniec jest i ratunkiem, i lekarstwem – wyjaśnia ks. Będziński.

Jednym z ważnych zadań kongresu jest prezentacja i konsolidacja środowisk różańcowych w Polsce. Wśród wspólnot różańcowych w naszym kraju znajdują się: działający od 5 lat ruch oddolny, nie mający jeszcze struktur - Apostolat Nowenny Pompejańskiej, nieformalna grupa Spod Jerycha, Jasnogórska Rodzina Różańcowa, podlegająca Zarządowi Generalnemu Zakonu Paulinów, Męskie Plutony Różańca, będące sekcją modlitewną wspólnoty Lew Judy, Podwórkowe Koła Różańcowe Dzieci, zatwierdzone przez episkopat jako jedna ze wspólnot działających przy Radiu Maryja, Różaniec Rodziców, działający w sposób niesformalizowany w oparciu o zasady wewnętrzne, Stowarzyszenie Żywy Różaniec, liczące ok. 2 mln członków i posiadające statut zatwierdzony przez biskupów, Szkolna Armia Różańcowa w diec. zamojsko-lubaczowskiej, Wspólnota Nieustającego Różańca Świętego im. św. Jana Pawła II, wypełniająca przesłanie z Gietrzwałdu, Żywy Różaniec Misyjny, którego członkowie niosą pomoc duchową i materialną misjonarzom.

Jutro, w drugim dniu kongresu, w auli Kordeckiego odbędzie się projekcja filmu „Teraz i w godzinę śmierci” w reżyserii Mariusza Pilisa i Dariusza Walusiaka. Eucharystię sprawować będzie abp Henryk Hoser SAC, ordynariusz warszawsko-praski.

Po południu w auli Kordeckiego zostanie zainaugurowane sympozjum. Jako pierwszy wykład o duchowej i historycznej mocy modlitwy różańcowej wygłosi ks. prof. Janusz Królikowski. O sile modlitwy różańcowej w czasie próby mówić będzie o. Jacek Salij OP. Wykład pt. „W świetle Ducha Świętego” wygłosi abp Wacław Depo. 

Z kolei wieczorem na placu jasnogórskim rozpocznie się procesja różańcowa prowadzona przez bp. Wojciecha Osiala, biskupa pomocniczego diecezji łowickiej. Poprowadzi on także Apel Jasnogórski. Modlitwa ta rozpocznie nocne czuwanie prowadzone według Jasnogórskich Ślubów Narodu.

Ostatni dzień kongresu – piątek – rozpocznie się godziną różańcową. Zgromadzeni wysłuchają konferencji o. Stanisława Przepierskiego OP, zatytułowanej „Koronujmy Różańcem Niepokalane Serce Maryi”. Zaplanowano także świadectwa osób doświadczających mocy modlitwy różańcowej. Kongres zakończy się o godz. 11.00 uroczystą Sumą, sprawowaną na szczycie jasnogórskim przez abp. Józefa Michalika, arcybiskupa seniora archidiecezji przemyskiej. Na jej zakończenie zostanie odczytane przesłanie abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

« 1 »

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy