Minister Edukacji Narodowej usuwa „działania antydyskryminacyjne” z projektu rozporządzenia w sprawie wymagań wobec szkół. To sukces akcji „Chrońmy Dzieci”, która rozpoczęła dyskusję na temat nadużyć w placówkach szkolnych w związku z wadliwym prawem.
Rządowe Centrum Legislacji udostępniło do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie wymagań wobec szkół i placówek, który ma zastąpić analogiczne rozporządzenie z dnia 6 sierpnia 2015 r. Projekt ma przystosować akt do nowej ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe. Projektodawca dokonuje bardzo istotnej zmiany: usuwa z rozporządzenia enigmatyczne sformułowanie „działań antydyskryminacyjnych”, które wielokrotnie służyło wprowadzeniu działań propagujących ideologię gender.
Na mocy rozporządzenia z 2015 r., wprowadzonego przez poprzedni rząd, wszystkie szkoły mają obowiązek realizacji „zajęć antydyskryminacyjnych”. Instytut Ordo Iuris wskazywał, że wymóg ten nie uwzględniał specyfiki szkół i placówek oraz lekceważył możliwości psychofizyczne uczniów, a także wspomagającą funkcję szkoły wobec rodziny w procesie wychowania.
W związku z obowiązywaniem tego przepisu, Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, zainicjował ogólnopolską akcję „Chrońmy dzieci!”, w ramach której rodzice mogą uzyskać informacje na temat organizacji społecznych, działających w szkołach ich dzieci oraz treści, jakie były im przekazywane w ramach „działań antydyskryminacyjnych”. Zgłoszenia rodziców w akcji „Chrońmy Dzieci” jednoznacznie potwierdziły, że furtki w prawie wykorzystywane są przez organizacje promujące ideologię gender, które, często bez wiedzy i zgody rodziców, prowadzą zajęcia w szkołach.
„Zmiana ta zapewnia spójność rozporządzenia z przepisami prawa oświatowego, respektuje zasadę bezstronności światopoglądowej Państwa i jest wyrazem poszanowania praw rodziców, którzy nie zgadzają się na deprawację ich dzieci.” – komentuje Olaf Szczypiński, analityk Ordo Iuris.
Akcja „Chrońmy Dzieci” szeroko komentowana w mediach, spotkała się z ogromnym odzewem. Jak informowaliśmy niedawno, w ciągu zaledwie miesiąca od jej rozpoczęcia, Instytut Ordo Iuris otrzymał blisko pół tysiąca zgłoszeń!
Zmiana rozporządzenia znosi obowiązek prowadzenia „zajęć antydyskryminacyjnych”, jednak propagatorzy ideologii gender wciąż będą mogli działać w szkołach. Dlatego akcja „Chrońmy Dzieci” jest kontynuowana - sytuacja w polskich szkołach wymaga bowiem ciągłego monitorowania, a w razie potrzeby – skutecznej reakcji.