107,6 FM

"Deklaracja krakowska" podczas obrad UNESCO przejdź do galerii

Delegaci ze 137 krajów od dziś dyskutują w krakowskim Centrum Kongresowym ICE na temat dziedzictwa światowego. Nie przewiduje się dyskusji na temat stanu zachowania Puszczy Białowieskiej.

Na potrzeby obrad 41. Sesji Światowego Dziedzictwa UNESCO sala audytoryjna została gruntownie przekształcona. Wyniesiono z niej 700 krzeseł i wstawiono 400 biurek. Obrady odbywają się w językach angielskim i francuskim. Symultanicznie dokonuje się również tłumaczeń na arabski i hiszpański. Wszystkie dokumenty, które są tematem uwagi delegatów, wyświetla się na wielkim ekranie o powierzchni 94 mkw.

Zostaną m.in. podjęte decyzje w sprawie wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zgłoszonych w tym roku 34 obiektów przyrodniczych, kulturowych oraz przyrodniczo-kulturowych. Wśród nich jest m.in. polska kopalnia cynku, ołowiu i srebra w Tarnowskich Górach. 5 obiektów znajdujących się do tej pory na Liście Światowego Dziedzictwa, m.in. zabytkowe centrum Wiednia, zostanie przeanalizowanych pod kątem umieszczenia ich na Liście Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu.

- Podkreślam z naciskiem, że wpis na tę drugą listę nie jest karą, a UNESCO nie jest trybunałem. Jest to raczej wyraz troski i solidarności. Owo zagrożenie jest zaś zazwyczaj trojakie. Stanowią je konflikty zbrojne, kataklizmy oraz presja cywilizacyjna (dotyczy wielu wpisów w Europie) - powiedział prof. Jacek Purchla, przewodniczący obradom sesji. - Nie zajmujemy się jednak tylko wpisami na listy. Dokonujemy również przeglądu stanu zachowania 154 obiektów z obu list - dodał.

Nie będzie jednak dyskusji nad poszczególnymi raportami. Sposób dalszego postępowania w tych sprawach zostanie przegłosowany na podstawie projektów decyzji przygotowanych już w czerwcu. Wynika z tego, że nie będzie dyskusji w sprawie kontrowersji podniesionych w związku z wycinkami drzew w Puszczy Białowieskiej. Sprawa może być omawiana najwcześniej w przyszłym roku. Nie wyklucza to jednak wysłania kolejnej misji ekspertów.

- Puszcza Białowieska jest terenem o dużej różnorodności przyrodniczej na obszarach o różnym statusie, m.in. w ścisłych rezerwatach, rezerwatach oraz terenach podlegających gospodarce leśnej. Wycinka dotyczy jedynie drzew zagrożonych i nie na terenie rezerwatów - przypomniał prof. Piotr Gliński, wicepremier oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego.

W pierwszym dniu obrad sesji odczytano m.in. "Deklarację krakowską", uchwaloną w trakcie odbywającego się równolegle z sesją Forum Młodych Profesjonalistów UNESCO. Zwrócono się m.in. do UNESCO, społeczności międzynarodowej oraz poszczególnych państw, by wspierały społeczności lokalne w działaniach na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego oraz objęły ochroną szczególnie transgraniczne obiekty dziedzictwa.

Delegaci mogą się w Centrum Kongresowym ICE przyglądać trzem pięknym szopkom krakowskim. Symbolizują tradycje szopkarstwa krakowskiego, które jest nominowane do wpisu na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości. - Decyzja w tej sprawie może być jednak podjęta najwcześniej za rok - zaznacza Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

----

W Krakowie od 2 do 12 lipca trwa 41. Sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, w której udział ma wziąć 3 tys. gości z prawie 200 krajów. Z tej okazji przypominamy kolejne, wpisane na listę UNESCO miejsca w Polsce. Polecamy zwłaszcza galerie zdjęć.

Czytaj także:

Kraina żubra

Tu woła się o pokój!

Jedyna taka kalwaria

Pomniki zagłady i siły ludzkiego ducha

Malutkie dzieło sztuki

Witamy w solnym świecie

Ta hala ma 104 lata

Królewski Kraków

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy