- Migracja, którą obserwujemy, jest wyzwaniem dla całej Europy - mówił abp Silvano Tomasi podczas konferencji "Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej".
Tematem rozpoczętej 21 września 16. edycji konferencji była "Solidarność europejska". Witając uczestników, kard. Stanisław Dziwisz wspominał m.in. Światowe Dni Młodzieży, podczas których - jak tłumaczył - młodzież porozumiewała się "językiem braterstwa, przyjaźni i solidarności".
- Światowy Dzień Młodzieży dał oryginalny i twórczy impuls do jednoczenia się naszego niespokojnego i podzielonego świata - podkreślał metropolita krakowski. - Solidarność stała się dziś szczególnym imieniem miłości i testem autentyczności wiary chrześcijańskiej - mówił kard. Dziwisz, nawiązując do tematu tegorocznej sesji.
Pierwszy dzień toczących się w podkrakowskich Tomaszowicach obrad został poświęcony europejskiej solidarności w kontekście polityki bezpieczeństwa, polityki energetycznej i klimatycznej oraz problemu migrantów i azylantów.
O ostatnim z tych trzech wymiarów mówił w swoim wystąpieniu abp STomasi, były przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy ONZ w Genewie, a obecnie pracownik Papieskiej Rady ds. Sprawiedliwości i Pokoju.
Zwrócił on uwagę, że zjawisko migracji nie jest nowe i z pewnością nie przestanie występować w kolejnych dziesięcioleciach. Wśród cech, które wyróżniają migracje dokonujące się obecnie, wymienił on m.in. duży udział dzieci. Jak wyliczał, 50 mln dzieci musiało opuścić państwa, w których się urodziły. Z tego ponad połowa, bo aż 28 milionów, uciekała ze swojego kraju z powodu wojny lub głębokiego kryzysu.
- Dzieci stanowią coraz większą grupę wśród ludzi, którzy szukają pomocy poza granicami swojego kraju - mówił arcybiskup. Podkreślał, że migracje ludności są wyzwaniem dla całej Europy, która musi przygotować się na przyjęcie osób szukających pomocy. - Musimy tworzyć społeczeństwo otwarte - apelował abp Tomasi.
Zaznaczył przy tym, że do rozwiązania problemu konieczne jest zadbanie o zrównoważony rozwój - bez pomijania części krajów - oraz zapewnienie pokoju.
Na pierwszy dzień konferencji zaplanowano także obrady w grupach roboczych. Drugiego dnia, oprócz podsumowania pracy grup, odbędzie się sesja specjalna, poświęcona solidarności między Kościołami i wspólnotami religijnymi.