Kard. Stanisław Dziwisz ukoronował kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w sanktuarium na Jasnej Górce.
- Koronacja to jest wielka chwila dla nas wszystkich, ważny symbol. Musimy jednak pamiętać o sprawie najistotniejszej - że to my jesteśmy najważniejszymi, żywymi koronami Maryi. Niech postawa Matki Chrystusa króluje w naszych sercach, naszym postępowaniu. Niech nas inspiruje do czynienia dobra - apelował kard. Stanisław Dziwisz. Metropolita krakowski przewodniczył uroczystej Mszy św. przy drewnianym ołtarzu polowym, który powstał specjalnie na uroczystość koronacji. Od teraz będzie on na stałe służył grupom pielgrzymów.
Po kazaniu metropolita krakowski ukoronował pochodzącą z XIX w. kopię obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Hierarcha wspomniał, że na Jasnej Górce gościł dwukrotnie z kard. Karolem Wojtyłą, który wizytował parafię w Ślemieniu (należy do niej Jasna Górka). Za duszpasterstwo w tym niezwykle pięknym sanktuarium odpowiada ks. Tadeusz Augustynek, proboszcz parafii w Ślemieniu.
Oprócz metropolity krakowskiego, w uroczystościach na Jasnej Górce wzięli udział biskupi Jan Zając i Jan Szkodoń. Przybył także emerytowany biskup diecezji bielsko-żywieckiej Tadeusz Rakoczy. Obecni byli duchowni z okolicznych dekanatów, zarówno diecezji krakowskiej, jak i bielsko-żywieckiej. Co ciekawe, parafia w Ślemieniu i sanktuarium na Jasnej Górce administracyjnie znajdują się już w województwie śląskim.
Wśród pielgrzymów szczególnie odznaczali się wierni z Żywca, którzy przybyli na Jasną Górkę w pięknych strojach mieszczańskich Górali Żywieckich.
Po Mszy św. sanktuarium na Jasnej Górce okrążyła procesja eucharystyczna pod przewodnictwem kard. Dziwisza, który niósł monstrancję z Najświętszym Sakramentem.