W Opolu powstało Muzeum Polskiej Piosenki. Powstało z miłości do polskiej piosenki.
Tak na uroczystości otwarcia wystawy stałej zapewnił Mirosław Pietrucha, wiceprezydent Opola. – Muzeum Polskiej Piosenki to miejsce wyjątkowe. Powstało z miłości do polskich artystów, z fascynacji tekstem polskich piosenek, z wsłuchania w kompozycje, jakie tutaj, w Opolskim Amfiteatrze, rozbrzmiewały od lat – mówił, podkreślając, że placówka ma formułę otwartą. – To muzeum, którego zbiorów nigdy nie zamkniemy, nie zgromadzimy tego ostatniego, symbolicznego eksponatu, który spowoduje, że powiemy, iż mamy wszystko. To muzeum będzie się stale rozrastać – zapewnił wiceprezydent.
Nowo otwarte muzeum jest nowoczesne i multimedialne. Spacerując po dwóch kondygnacjach, można wsłuchać się w znane przeboje, samemu je zaśpiewać, obejrzeć wiele materiałów archiwalnych. W zbiorach muzeum znalazły się m.in. kostiumy sceniczne, instrumenty, rękopisy nutowe, foldery festiwalowe czy plakaty. Wiele z nich będzie można zobaczyć w przyszłości na wystawach czasowych.
– Myślę, że otwieramy dziś jedno z najważniejszych muzeów w Polsce – podkreślił prof. Stanisław Nicieja, rektor Uniwersytetu Opolskiego. – Historia Polski, ze swoją dramaturgią, ma pełno muzeów martyrologicznych. Natomiast muzeów kultury jest niewiele. A historia Polski to nie tylko cierpienie, ale również radość, entuzjazm – mówił prof. Nicieja, dodając, że przed laty to Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki przyciągnął go na studia do Opola.
– Zawsze kochałem polską piosenkę i to dla mnie zaszczyt, że mogę dowodzić taką instytucją – podkreślił Jarosław Wasik, dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki, piosenkarz i autor tekstów. – Wierzę w to, że to muzeum będzie kolejnym powodem, żeby z całej Polski przyjeżdżano do Opola.
W piątkowy wieczór uroczystość otwarcia poprowadził Artur Orzech. Zakończyła się ona koncertem zespołu Hey, który wystąpił na deskach opolskiego Amfiteatru.
Muzeum Polskiej Piosenki mieści się w tym samym gmachu, co Narodowe Centrum Polskiej Piosenki (wejście od ul. Barlickiego). Można je zwiedzać od soboty 27 sierpnia, a będzie otwarte od wtorku do niedzieli w godz. od 10 do 18. Bilet normalny kosztuje 15 zł, ulgowy – 10 zł.