Prof. Andrzej Waśko obejmuje szefostwo krakowskiego dwumiesięcznika "Arcana".
Od 1995 r. do końca roku 2012 redaktorem naczelnym tego prestiżowego czasopisma był prof. Andrzej Nowak, historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Potem redakcją „Arcanów” kierował prof. Krzysztof Szczerski, politolog z UJ.
- Dwa lata pracy w „Arcanach”, 12 numerów pisma - to była wielka lekcja pokory i czas intelektualnej satysfakcji z kontaktów z najwybitniejszymi umysłami z archipelagu wolnej Polski. Wszystkim bardzo dziękuję za trud, poświęcony dla „Arcanów” czas i ofiarowany nam talent. Proszę pozostać wiernym naszemu pismu i przesłaniu, które ze sobą niesie - zaapelował do czytelników prof. Szczerski.
Konieczność większej koncentracji na sprawach politycznych, (Szczerski jest posłem PiS, b. wiceministrem spraw zagranicznych), spowodowała jego rezygnację z funkcji naczelnego „Arcanów”. Pozostanie jednak w składzie redakcji.
Przyszłoroczne numery czasopisma, zespół redakcyjny będzie przygotowywał już pod kierunkiem nowego redaktora naczelnego, prof. Andrzeja Waśki, polonisty z UJ.
A. Waśko jest znawcą literatury okresu romantyzmu polskiego, autorem wybitnej książki „Zygmunt Krasiński: oblicza poety” (2001), redaktorem naukowym „Biblioteki Sarmackiej”. Jest również publicystą, koncentrującym się na związkach kultury i polityki. Opublikował m. in. tom szkiców publicystycznych „Demokracja bez korzeni” (2009).
W 2007 r. był wiceministrem edukacji w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Jest prezesem Fundacji im. Maurycego Mochnackiego.
Nowy naczelny był współzałożycielem „Arcanów”, niegdyś zastępcą redaktora naczelnego.
- Strategicznym kierunkiem naszego czasopisma powinno być przyczynianie się do odbudowy więzów wspólnotowych w Polsce. Chciałbym również, by szerszym zakresie pojawiały się na naszych łamach tematy religijne. Jak się bowiem okazuje zakorzenienie w wierze, w wartościach tradycyjnych, w tym także w rodzinie, ma się dobrze. Warto ten fenomen opisywać - powiedział prof. Waśko.
- „Arcana” odegrały wielką rolę w ożywieniu świadomości historycznej Polaków. Warto również odwojować pole literatury, świadomości estetycznej, stylu życia. W dużej mierze będzie to zależało od młodego pokolenia. Dlatego otworzymy się na nowych, młodych współpracowników, którzy mogąc znaleźć łatwiejszą nić porozumienia z rówieśnikami, kierującymi się ku uporządkowanej, nie zaś chaotycznej wizji świata - dodał nowy redaktor naczelny „Arcanów”.
Kierunek pracy redakcyjnej nadal będą określały słowa św. Jana Pawła II, skierowane 30 lipca 1997 r. do ówczesnego redaktora naczelnego.
„Życzę Wam radości z owoców pracy podejmowanej w walce o »Polskę wierną swej religijnej i polityczno kulturowej tradycji«. Idźcie tą drogą śmiało, ufni w pomoc i opiekę Królowej Polski Maryi” - napisał.
Teksty publikowane w czasopiśmie cenił również Zbigniew Herbert. „Znajduję w »Arcanach« wiele rzeczy mi bliskich, takich, które musiały być powiedziane” - napisał poeta.