107,6 FM

Ks. Matuszewski, rektor WŚSD: zwracam się do was, drodzy diecezjanie, z prośbą o gorliwą modlitwę o nowe powołania

– Zwracam się do was, drodzy diecezjanie, z prośbą o gorliwą modlitwę o nowe powołania do służby Chrystusowi w Kościele i do naszego seminarium – zaapelował w liście na Poniedziałek Wielkanocny ks. dr Krzysztof Matuszewski, rektor Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego (WŚSD) w Katowicach. W tym roku placówka obchodzi 100. rocznicę powstania.

W liście odczytanym w kościołach archidiecezji katowickiej rektor WŚSD zauważył, że „prawda o zmartwychwstaniu raczej nie pasuje do współczesnych agresywnych form medialnego przekazu”. – Nie ma tu hałasu ani nadmiaru słów. Jest cisza pustego grobu i nadzieja – napisał.

Zwrócił uwagę na duchowe znaczenie Galilei. – To cała nasza codzienność, na którą składa się wiele elementów: dom, szkoła, parafia, praca, bliscy, radości, pasje, niepokoje – zaznaczył. Dodał, że słuchając historii kandydatów do seminarium duchownego, zauważył, że każdy z nich w jakiś sposób doświadczył swojej Galilei: „trudne zmagania z codziennością, z grzesznością (…); mniej lub bardziej udane próby odnalezienia się w złożonej współczesności (…) radości nadzieja płynących z osobistego spotkania z Chrystusem”.

Ks. Matuszewski stwierdził, że „współczesnej młodzieży przychodzi podejmować ważne życiowe wybory, także decyzję o kapłaństwie, w trudniejszych, pod pewnymi względami, okolicznościach niż poprzednim pokoleniom”. Zaznaczył, że „dzisiejsza młodzież jest bardziej otwarta, bezpośrednia, tolerancyjna i twórcza, a równocześnie są to osoby wrażliwe, ostrożne, zagubione, nieskore do podejmowania decyzji wpływających na całe przyszłe życie”.

Diecezjan prosił „o gorliwą modlitwę o nowe powołania do służby Chrystusowi w Kościele i do naszego seminarium”. Dodał, że „nie rodzą się one w jakimś abstrakcyjnym miejscu, ale w rodzinach i wspólnotach parafialnych”.

Podkreślił, że w tym roku Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach obchodzi 100. rocznicę powołania. – Ten Jubileusz jest okazją, aby z wdzięcznością popatrzeć na historię pokoleń śląskich księży, którzy służyli przede wszystkim na naszych ziemiach, ale i za granicami diecezji czy kraju – napisał.

Wyraził też wdzięczność za duchowe i materialne wsparcie. – Wyrazy szczególnej wdzięczności kieruję do członków Towarzystwa Przyjaciół Seminarium oraz do osób, które modlą się i ofiarują swoje wyrzeczenia w intencji nowych powołań do służby Bożej – dodał ks. Matuszewski, rektor WŚSD.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama