107,6 FM

Katowice. Miasto atrakcyjne dla inwestorów

Przyjazne otoczenie i zaplecze kadrowe wzmacniają atrakcyjność miasta.

Od lat systematycznie rośnie rola Katowic i GZM w sektorze nowoczesnych usług biznesowych. W okresie ostatniego pięciolecia zatrudnienie w centrach usług w Katowicach i GZM wzrosło o 60 proc., co przełożyło się na blisko 12 tys. nowych miejsc pracy. Tylko w ciągu roku przybyło ponad 2 250 miejsc, co daje blisko 190 miejsc pracy miesięcznie. W I kwartale 2023 r. udział Katowic i GZM w ogólnym zatrudnieniu w sektorze wynosił 7,3 proc. Region jest w pierwszej piątce w kraju pod względem wielkości branży.

Katowice pozostają w czołówce miast z rozwiniętą specjalizacją w obszarze usług biznesowych. Umacnia się również pozycja Katowic w zakresie usług wysokospecjalistycznych opartych na wiedzy (KIBS) – wynika z najnowszego raportu „Sektor Nowoczesnych Usług Biznesowych w Katowicach”.

W Katowicach i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zatrudnionych jest prawie 32 tys. pracowników w 135 centrach usług biznesowych, z czego 26,6 tys. osób pracuje w Katowicach w ponad 100 centrach.

Dane z raportu przygotowanego przez zespół ABSL potwierdzają, że jednym z kluczowych czynników przyczyniających się do rozwoju sektora usług w regionie jest wykwalifikowana i wielojęzyczna kadra. Każdego roku na rynek pracy w regionie wchodzi wielu absolwentów kierunków związanych z sektorem, takich jak finanse, informatyka czy administracja biznesowa. 

Wśród pracowników powszechna jest znajomość języka angielskiego. Liczna grupa biegle włada również innymi językami, w tym niemieckim, francuskim oraz hiszpańskim. Łącznie w centrach w regionie pracownicy obsługują procesy w 38 językach.

Zgodnie z prognozami sprzed roku, w Katowicach i GZM został osiągnięty poziom zatrudnienia wynoszący obecnie prawie 32 000 osób. Prognoza na rok 2024 r. w wersji optymistycznej zakłada wzrost zatrudnienia do ponad 35 000. Najwięcej ze wszystkich 135 centrów usług biznesowych zlokalizowanych jest w Katowicach (105). Na kolejnym miejscu znajdują się Gliwice (14), na trzecim ex aequo Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec (3) oraz Bytom (2), Kotlarnia, Ruda Śląska, Tychy, Zabrze i Żernica (po jednym). Inwestorzy zagraniczni pochodzą z 18 państw. Najliczniej reprezentowani są inwestorzy z USA (26), Niemiec (15) oraz Francji (13). Polscy inwestorzy są obecnie właścicielami 35 centrów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama